Araştırma 22 NİSAN 2014 / 11:26

BT yatırımlarının başında felaket yönetimi geliyor

Müşteri ihtiyaç ve beklentileri, yoğun rekabet gibi faktörler finans sektörünün bilişim yatırımlarının hız kazanmasını sağlıyor.   Finans sektörü BT alanında yatırımlarına hiç ara vermiyor.Gerek bankacılıktan borsa aracı kurumlarına, sigortadan factoring ve leasing’e tüm finans başlıklarında gelişen ürünler, gerek bunları müşteriye en yeni teknoloji ile sunma gerekliliği, gerek sektörel düzenlemelere uyum, gerekse rekabette öne çıkma isteği finans dünyasının tüm temsilcilerine aralıksız BT yatırımı yapma zorunluluğunu getiriyor. Bu zorunluluk kapsamında veri depolama ve güvenlik ise doğal olarak öne çıkıyor. Bir tarafta da kurum içinde işleyişi kesintisiz kılmak, veri depolama ve iş zekâsı çözümlerindeki tam bütünleştirme karşılığında çalışanların mobil işleyişini de sürekli kılmak gerek. Mobilite aslında sadece kurum çalışanlarına yönelik sunulan bir hizmet de değil. Müşterilerin mobilize olması, onların da ürün, hizmet ve işlemlerine en yeni mobil uygulamalardan ulaşma isteğini beraberinde getiriyor. Bu da mobil yatırımların kapsamını daha da genişletiyor.

İnterpromedya Araştırma Hizmetleri'nden (i-Research) Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Özlem Unan, Ocak 2014’te yürütülen araştırma kapsamında finans kurumlarının, 2014 yılı BT bütçeleri, dağılımı, yatırım alanları, mevcut BT altyapılarının sorgulandığını belirtiyor. Kantitatif bir araştırma olan çalışma, CATI tekniği (bilgisayar destekli telefon anketi) ile yapıldı. Unan’ın verdiği bilgiye göre, anket çalışması 15 banka, 26 sigorta şirketi, 26 borsa aracı kurumu, 23 leasing/factoring şirketi ve 10 diğer finans kuruluşu olmak üzere toplam 100 şirket ile yapıldı. Araştırmanın sonuçlarını detayları ile ele alacağız. Ancak Unan, araştırmada öne çıkan bazı unsurlara da dikkat çekmeden geçmiyor.

Buna göre, CRM ve iş zekâsı gibi veri işlemeye yönelik yazılımların kullanımı beklentilerin altında kalıyor. Unan, müşteri odaklılığın giderek arttığı bir dönemde beklentilerini ‘daha fazla iş zekâsı yazılım yatırımı yapılması’ olarak özetledi.  Yatırımlarda öncelik yazılımın Anket çalışmasında finans sektörünün 2014 yılı BT bütçesinin ortalama 1.8 milyon TL olduğu görülüyor. Banka/sigorta segmentinin bütçesi ise 3.6 milyon TL. Bu bütçenin dağılımına baktığımızda yüzde 35'lik harcama kalemi donanıma, yüzde 40 yazılıma, yüzde 25 ise hizmet segmentine gidiyor. Banka/sigorta segmentinde ise bu dağılım donanımda yüzde 32, yazılımda yüzde 40, hizmetler başlığında yüzde 28 paya sahip. Bu da birçok sektörde olduğu gibi, finans sektörünün tüm paydaşlarında da önceliğin yazılım haline geldiğini ortaya koyuyor. Burada mobil uygulamalar, kurum içinde ve şube ağıyla iletişimi, verimi, müşteriye hızlı sunumu sağlayan yazılımlar ön planda.

Artan veri, doğru depolama gerektiriyor

Gelelim 2014 yılında yapılması planlanan BT yatırımlarına... Burada yüzde 38 ile felaket yönetimi ön sırada. Onu yüzde 36 ile artan verileri etkili depolama ve yönetme ihtiyacının bir sonucu olarak sunucu yatırımları geliyor. Yüzde 30 ile BT güvenliği, yatırım önceliklerinde 2014 yılının üçüncü sırasında. Yüzde 27'lik kesim veri depolama, yine yüzde 27'lik bir kesim de ağ denetim ve güvenliğini BT yatırım önceliklerinde tutuyor. Çalışanların iş süreçlerini kolaylaştırmak, merkezle kesintisiz veri akışı sağlamak adına yüzde 24'erlik payla akıllı telefon ve tablet de yatırımlarda kendini gösteriyor. Yüzde 24'lük pay alan bir diğer başlık da içerik/doküman yönetimi yatırımları.  Anket çalışmasında çalışan ve bilgisayar sayısı ele alınıyor. Buna göre, 49 kişi altı yüzde 32 ile ön plana çıkıyor. Bu şube yapısının yanında, 500 ve üzeri yapı da yüzde 22 ile ikinci sırada. Burada da genel müdürlük ve bölge müdürlükleri gibi finans sektörü kuruluşlarının çalışan sayısının öne çıktığı yapılar kendini gösteriyor. Bilgisayar sayısına baktığımızda ise 20-99 adet ile yüzde 39'luk bir kesim ön planda. Bunu 250 adet ve üstü dağılımla yüzde 26 seviyesi ile izliyor. 100-249 adetlik pay ise yüzde 19'luk seviyeye sahip.

Düzenlemeler, sanal sunucu talebini frenliyor

Verilerin tutulduğu, işlem hızının belirleyicisi olan sunucular da araştırmada 'fiziksel' ve 'sanal' olarak dağılıyor. Finans kuruluşlarının yüzde 30’u. 1-5 adet arası sunucu sayısına sahip. 50 adet ve üzeri fiziksel sunucu sayısı ise yüzde 18'de. Finans sektörünü bağlayan düzenlemeler ışığında sanal sunucu sahipliği sınırlı kalan sektörde sanal sunucusu olmadığını bildirenlerin oranı yüzde 23. Buna karşılık, 50 adet ve üzerinde sanal sunucu sayısı yüzde 19 ile bunu izliyor. Burada finans sektörü bazında BDDK düzenlemeleri gibi regülasyonlar ışığında izin verilen yapıya uyarak sanal sunucu kullanımı göze çarpıyor. Yani örneğin bankaların müşteri verileri haricinde bilgilerini aktardıkları bir yapı kendini gösteriyor. Yüzde 18'lik kesim ise 1-5 adet sanal sunucu kullandığı bilgisini paylaşıyor.

 Finans çalışanları mobilize oldu

Sahada çalışma her sektörde olduğu gibi finans sektöründe de ön planda. Finans sektöründe kullanılan akıllı telefon markalarında da iPhone'un üstünlüğü göze çarpıyor. Yüzde 60'lık payı ile iPhone'u, yüzde 46 ile BlackBerry, yüzde 29 ile Samsung, yüzde 10 ile de Nokia takip ediyor. Telefonlarda uygulama zenginliği, 7/24 iş takip edebilme yetkinliği finans sektörü kullanıcılarının da güçlü cihazlara yönelik ilgisini beraberinde getiriyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun