Araştırma 06 MAYIS 2015 / 14:45

BimSA teknoloji gündemini araştırdı

BimSA, 500’den fazla kişi çalıştıran şirketlerin CIO’larına özel olarak düzenlediği anket ile teknoloji gündemini araştırdı. Ankete göre CIO’ların en büyük 3 korkusu veri kaybı, uygulamalardaki sorunlar ve siber saldırı.

Bimsa 19 Mart-8 Nisan tarihleri arasında yüzde 81’i 500 çalışanın üstünde olan şirketleri temsil eden 100 CIO’ya yönelik olarak bir anket düzenledi. 100 şirketin teknoloji konusunda 2015 projeleri, profesyonel hizmet aldıkları teknoloji şirketlerinden beklentileri, kritik operasyonları ve operasyonlara bağlı sıkıntıların araştırıldığı anket sonuçlarına göre büyük şirketlerin teknoloji liderleri için en kritik IT uygulaması yüzde 78 oranı ile kurumsal kaynak planlaması oldu.

CIO’ların “IT konusunda en büyük korkunuz nedir?” sorusuna cevabı ise yüzde 54 ile “Verilerin kaybolması” oldu.“En çok sıkıntı çekilen uygulama?” sorusuna ise CIO’ların yüzde 37’si ile ERP yanıtı, “En çok operasyonel sıkıntı çekilen departman” sorusuna ise yüzde 40,74 ile üretim yanıtı verildi. Ankete göre; 2015 yılında şirketlerde teknolojiyi yönetenler için yatırım önceliklerinde ilk sırada yüzde 41,3 oranı ile veri güvenliği geliyor.

Büyük şirketlerin yüzde 87’si verilerini kendi veri merkezinde tutuyor ve veri güvenliğini şirket olarak kendileri sağlıyor. Teknoloji liderlerinin yüzde 51’i kurumsal kaynak planlaması uygulaması için destek alıyor.

BimSA Genel Müdürü Tunç TAŞMAN; Rapordaki sonuçların verilerin artması, Büyük Veri’nin bulut ortamında saklanması, maliyet avantajı sağlaması, kolay erişilebilir ve raporlanabilir olması, mobil cihazlardan erişime açık olması ve bunun siber güvenliğe sahip bir ortamda gerçekleştirilmesi gibi ihtiyaçları beraberinde getirdiğini dile getirdi. BimSA olarak bu ihtiyaçların hızla karşılanması için 2015 yılında yeni veri merkezi yatırımı yaptıklarını sözlerine ekledi.

 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun