Araştırma 29 NİSAN 2015 / 10:14

Beynin şifrelerini çözecekler

Bilkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Atalar, üniversite bünyesinde, beynin çalışma sisteminin sırlarının keşfedileceği ''Beyin Araştırma Merkezi" kurulacağını bildirdi.Tıp, mühendislik, fizik, moleküler biyoloji ve psikoloji gibi alanlarda çalışma yürüten yerli ve yabancı bilim insanlarının görev yapacağı merkezde, özellikle beynin öğrenme yeteneği üzerinde araştırmalar yapılacak.

Bilkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdullah Atalar, yaptığı açıklamada, temeli 30 Nisan Perşembe günü Bilkent Cyberpark'ta düzenlenecek törenle atılacak Beyin Araştırma Merkezine, mali destek sağlayan hayırsever iş kadını Aysel Sabuncu'nun adının verileceğini bildirdi.

Prof. Dr. Atalar, beynin çalışma sistematiğinin şifrelerinin bu yüzyılda çözülmesinin beklendiğini, merkezin dünya genelinde yürütülen beyin araştırmalarına büyük katkı sağlayacağını vurguladı.

Merkezin, tüm üniversite araştırmacılarına açık olacağını bildiren Atalar; merkezde Türkiye ve dünyadan seçilmiş araştırmacıların görev yapacağını söyledi. Dünyada, beyin araştırmaları üzerine çalışan çok sayıda bilim adamı olduğunu belirten Atalar, onlarla yarışacaklarını ve bu alanda ilk olan araştırmaları yapmaya çalışacaklarını sözlerine ekledi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun