Araştırma 29 NİSAN 2015 / 10:14

Beynin şifrelerini çözecekler

Bilkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Atalar, üniversite bünyesinde, beynin çalışma sisteminin sırlarının keşfedileceği ''Beyin Araştırma Merkezi" kurulacağını bildirdi.Tıp, mühendislik, fizik, moleküler biyoloji ve psikoloji gibi alanlarda çalışma yürüten yerli ve yabancı bilim insanlarının görev yapacağı merkezde, özellikle beynin öğrenme yeteneği üzerinde araştırmalar yapılacak.

Bilkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdullah Atalar, yaptığı açıklamada, temeli 30 Nisan Perşembe günü Bilkent Cyberpark'ta düzenlenecek törenle atılacak Beyin Araştırma Merkezine, mali destek sağlayan hayırsever iş kadını Aysel Sabuncu'nun adının verileceğini bildirdi.

Prof. Dr. Atalar, beynin çalışma sistematiğinin şifrelerinin bu yüzyılda çözülmesinin beklendiğini, merkezin dünya genelinde yürütülen beyin araştırmalarına büyük katkı sağlayacağını vurguladı.

Merkezin, tüm üniversite araştırmacılarına açık olacağını bildiren Atalar; merkezde Türkiye ve dünyadan seçilmiş araştırmacıların görev yapacağını söyledi. Dünyada, beyin araştırmaları üzerine çalışan çok sayıda bilim adamı olduğunu belirten Atalar, onlarla yarışacaklarını ve bu alanda ilk olan araştırmaları yapmaya çalışacaklarını sözlerine ekledi.