Araştırma 22 EKİM 2013 / 11:11

ABD’de akıllı telefon günlük alışverişte yoğun kullanılıyor

PayPal ile ABD Ulusal Siber Güvenlik İttifakı (NCSA) tarafından yapılan anket, akıllı telefonların günlük alışverişte yoğun şekilde kullanıldığını ortaya koyuyor.



PayPal’ın ABD Ulusal Siber Güvenlik İttifakı (NCSA) ile yaptığı araştırma cep telefonu kullanım ve mobil ödeme sistemlerine ilişkin ilginç sonuçlar ortaya çıkardı. ABD genelinde binden fazla kişi ile gerçekleştirilen araştırmaya göre Amerikalılar akıllı telefonlarını günlük olarak alışveriş için kullanıyor. Araştırmaya katılanların neredeyse dörtte biri (yüzde 24) her gün en az bir alışveriş işlemini akıllı telefonları aracılığı ile gerçekleştiriyor. Katılımcıların yüzde 17’si alışverişlerinin yüzde 25’ini akıllı telefonları üzerinden yapıyor. Akıllı telefon kullanıcılarının yüzde 20’si cihazlarında PayPal gibi ödeme sistemlerini kullanıyor. Araştırma, Amerikalıların telefonlarına son derece bağlı olduklarını ve bu cihazları günlük işlemler için kullanırken daha iyi bir eğitim ve teknoloji ihtiyacı doğuran ciddi güvenlik kaygıları taşıdıklarını da ortaya koydu.

Akıllı telefon ile mobil ödeme artıyor

Geçen sene PayPal aracılığıyla dünya çapında çapta 14 milyar dolarlık mobil ödeme işlemi gerçekleştirildi. Bu alandaki hızlı büyümeye rağmen, tüketiciler mobil ticarete hâlâ tedbirli yaklaşıyor ve bu konuda bir takım yanlış anlaşılmalardan doğan endişeler taşıyor. Araştırma sonuçlarına göre:

  • Katılımcıların yüzde 63’ü akıllı telefonlarında hangi finansal bilgilerin depolandığını bilmiyor veya emin değil.

  • Yine yüzde 54’ü eğer telefonları kaybolursa içindeki bilgilerin kötü amaçla kullanılmasından kaygılanıyor.

  • Yüzde 69 gibi önemli bir orandaki katılımcılar, telefonlarında ödeme bilgilerinin depolanmasının güvenli olmadığını düşünüyor.

  • Bu inanışlara rağmen, katılımcıların yarısından fazlası (yüzde 56) mobil cihazlarının güvenliği için bir PIN kullanmıyor ve yalnızca yüzde 51’i geçen 6 ay içerisinde başlıca online hesaplarının şifrelerini gereklilik olmadan değiştirdiğini ifade ediyor.


 

Ayrıca araştırmaya göre Amerikalıların yüzde 43’ü mobil transferlerde şifre yerine parmak izi kullanmanın daha güvenli olduğunu düşünürken, yüzde 16’sı daha güvensiz olduğuna inanıyor. Retina taramaları konusunda kararsız olmakla birlikte katılımcıların yüzde 36’sı şifre yerine kullanımını daha uygun buluyor, yüzde 20’si ise bu fikri yadırgıyor.

Mobil ödeme bilgileri bulutta depolanıyor

Müşterilerini korumak PayPal için büyük önem taşıyor. Bu sebeple dolandırıcılık risklerine karşı alıcı bilgilerini güvenli bir biçimde, gelişmiş teknoloji ürünü bulutlarda saklıyor.  Ayrıca müşterilerin hâlâ eski doğrulama sistemleriyle (örneğin PIN kodlarıyla) sıkıntı yaşadığı bilinen bir gerçek; sunulan güvenlik ve koruma seviyeleri kullanıcılar tarafından tam olarak anlaşılamıyor. PayPal ile mobil güvenliği uygulamak, göründüğünden çok daha kolay; eğitim, uygulama ve güvenilir satıcılar ile online alışveriş, güvenli ve kusursuz bir deneyim olabilir.

Mobil cihazların güvenle kullanılabilmesi için PayPal, mobil cihazlar için her zaman bir PIN kodu veya kilitleme fonksiyonu kullanılmasını, yazılım güncellemelerinin otomatik yapılmasını, uygulama indirirken sağduyu ile hareket edilmesini ve “Cihazımı bul” özelliğinin aktif hale getirilmesini öneriyor.

 
ETİKETLER : paypal
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun