Araştırma 18 OCAK 2016 / 15:12

2015'te Instagram'da en çok hangi içerikler paylaşıldı?

HTC, Türkiye’de Instagram’da 2015 yılı boyunca en çok paylaşılan ve beğenilen içerikleri araştırdı.

1 Ocak - 31 Aralık 2015 tarihleri arasında Instagram’da paylaşılan 250 binin üzerinde içeriğin incelendiği Instagram Türkiye 2015 başlıklı araştırmada paylaşımlar, aile ve arkadaşlar, gezi-tatil, yeme-içme, spor, etkinlik, selamlaşma, eşyalar, alıntılar-özlü sözler ve evcil hayvan kategorilerine göre sınıflandırıldı. Araştırmaya göre Türkiye’de Instagram kullanıcılarının yüzde 60’ı erkekler, yüzde 40’ını ise kadınlar oluşturuyor. Özellikle yılın ikinci yarısında önemli bir artış gösterse de paylaşımların yalnızca yüzde 5’ini videolar, yüzde 95’ini ise fotoğraflar oluşturuyor. Videonun popülerliğinin ise hızla artmaya devam etmesi bekleniyor.
 
“Aile ve Arkadaşlar” konulu içerikler, tüm paylaşımlar içinde yüzde 32 oranıyla ilk sırada yer alırken, onu ikinci sırada yüzde 19 ile “Gezi-Tatil” temalı içerikler, üçüncü sırada ise yüzde 14 ile “Yeme-İçme” temalı içerikler takip ediyor. Dördüncü sırada yer alan ve hesap sahiplerinin takipçilerine günaydın, iyi günler,  iyi geceler vb. diyerek seslendiği  “Selamlaşma” kategorisi ise yüzde 12 oranı ile dikkat çekiyor. “Alıntılar” kategorisi altındaki paylaşımlar ise yüzde 7 oranıyla beşinci sırada yer alıyor. “Etkinlik” ve “Spor” kategorilerinin her ikisi de yüzde 6 oranıyla altıncı sırayı paylaşıyor. “Evcil Hayvanlar” başlığı da paylaşılan içeriklerde ilk 8 kategori arasında yer alıyor.

Anneler Instagram’da ilk sırada
 
Araştırma dahilinde incelenen kategoriler içindeki popüler içeriklere bakıldığında en çok paylaşımın yapıldığı aile ve arkadaşlar alanında “anne” ilk sırayı, “kardeş” ikinci sırayı, “baba” ise üçüncü sırayı alıyor. Bir diğer popüler kategori olan gezi ve tatil içeriklerinde ise ilk üç sırayı “deniz”, “tatil” ve “sahil” oluşturuyor. Diğer popüler konular arasında ise yeme-içme kategorisinde “kahve”, selamlaşma kategorisinde ise “günaydın”, “iyi geceler” mesajları öne çıkıyor.
  
En çok kitap ve şiir alıntılarını beğeniyoruz
 
Paylaşım başına en çok beğeni alan içerikleri değerlendirdiği bölümde ise yüzde 22 oranıyla “Alıntılar” ilk sırada yer aldı. Bunu “Selamlaşma” ve “Spor” içerikli paylaşımlar takip etti. En çok beğeni toplayan paylaşımlar arasında “Yeme-İçme” dördüncü sırayı alırken,  en çok paylaşılan kategori olan  “Aile ve Arkadaşlar” ise yüzde 9 ile en az beğeni toplayan içerikleri oluşturarak araştırmanın dikkat çekici bulgularından birini oluşturdu.
  
En çok kedi konulu paylaşım yapılıyor
 
Evcil hayvanların konu edildiği paylaşımlara bakıldığında ise tahmin edileceği üzere kedi konulu paylaşımlarının çok baskın olduğu görülüyor. Bu kategoride kediler yüzde 59 ile ilk sırayı alırken, onu birbirine yakın oranlarda köpek ve kuş takip ediyor. Instagram’da paylaşılan videolar içinde yapılan değerlendirmede ise Evcil Hayvanlar yüzde 23 oranı ile videolarla en çok paylaşılan konu olarak ön plana çıkıyor. 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun