Araç İçi 30 EYLÜL 2015 / 09:39

Tesla Model X Biyolojik Silah Savunma özelliğiyle geliyor

Yaklaşık 3 yıl önce Tesla tarafından prototipi görücüye çıkarılan Model X resmen piyasaya çıktı. Birçok teknolojik özellik ile donatılan Model X adından oldukça söz ettirecek gibi görünüyor.TechCrunch'ta yer alan habere göre Tesla CEO’su Elon Musk tarafından tanıtılan Model X, tasarım ve teknolojik özellikler bakımından epeyce zengin. “Biyolojik Silah Savunma” olarak adlandırılan bir hava filtresi özelliğiyle öne çıkan Model X, bu sayede araç içerisindeki havayı diğer araçlara oranla 10 kat daha fazla temizleyebiliyor. Yine diğer araçlardaki hava filtrelerine oranla bakterileri 300 kat, alerjenleri 500 kat, dumanı 700 kat, virüsleri ise 800 kat daha filtreleyebilen Model X, bu özelliğine dokunmatik üzerinden geçiş yapabiliyor.Model X’in bir diğer özelliği ise otopilot modu. Ön panelinde bir kamera, radar ve 360 derecelik sonar sensörleri bulunduran Model X, buna karşılık yüzde 100’lük bir otopilot deneyimine sahip değil. Güvenlik konusunda da oldukça gelişmiş teknolojiler ile donatılan araç, girdiği güvenlik testlerinden 5 yıldız ile geçer not almayı da başardı.

Performans olarak da epeyce verimli sonuçlar sunan Model X, 90 kW pil ile 400 kilometrelik mesafeyi rahatlıkla alabileceği belirtiliyor. İki farklı model ile tanıtılan Model X, maksimum 250 kilometre hıza ulaşabilirken, 0-100 kilometre hızlanmasını ortalama 4 saniyede alıyor.

Panoramik cam tavan ve yukarı doğru açılan kapıları ile estetik açıdan da geçer not alan Model X, yavaş da olsa sevkiyata da başladı. P90D Signature Model X 132 bin dolar, P90D Founder Edition Model X ise 142 bin dolar fiyat etiketine sahip. Araçların genel satışına ise 2016 yılında başlanacak.
ETİKETLER : model x tesla tesla model x
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun