Araç İçi 11 MART 2013 / 14:15

Havasız tekerlek ile "lastik patladı" derdine son

Havasız tekerlek teknolojisi geliştirildi

Ağır kış şartları ve arazilerde yol almakta zorlanan araçların, bu tarz sıkıntılar karşısında rahatça haraket etmesini sağlayacak “havasız tekerlek” teknolojisi geliştirildi. Amerika Birleşik Devletleri’nde faaliyet gösteren Polaris Defence adlı şirketin geliştirdiği teknolojiyle birlikte araçlar havasız tekerleklerle her türlü doğa koşulunda sorunsuz bir şekilde hareket edebilecekler. Konuyu değerlendiren Polaris Defence’ten Jason Difuccia geliştirdikleri lastiğin bisiklet lastikleriyle benzerlik taşıdığına dikkat çekerken, tekerin tabanının kayalara, taşlara ve diğer yüzeylere dayanıklı bir yapıda olduğunun altını çizdi.

Havasız lastik olarak adlandırılan teknoloji, hava yerine oldukça esnek materyallerden oluşan bir ağ yapısıyla tasarlandı. Bilinen lastik türlerinin aksine dışarıdan gelebilecek her türlü tehlikeye karşı etkili olan lastik, mermilere bile dayanan yapısıyla dikkat çekiyor. Mühendisler, NPT’nin sağlamlığını test etmek için lastiği 50 kalibrelik mermilerle vurdu, 5 bin saatlik sürüşe tabi tuttu. Değişik arazilerde denenen lastik, bir ray çivisi nedeniyle zarar görse de, 1500 km daha yol almayı başardı.Gelecek yıl piyasaya sürülmesi beklenen projeyi hazırlayan Resilient Technologies şirketini satın alan Polaris, lastiği kayalardan, ağaç dallarından ve lasitğe zarar verebilecek diğer yüzeylerden zarar görmeyecek şekilde geliştirdi. Üç özel bileşenden oluşan lastik, bu sayede her türlü hava koşuluna karşı etkili oluyor. Ağ yapısı, dış yüzeyini kaplayan lastik kayış ve dingile bağlanan çelik janttan oluşan teknoloji, çastiğin kenarlarını açık bırakan yapısıyla birlikte, çamur, ağaç dalı, taş ve diğer kirlilik oluşturabilecek dış etkenlerin lastiğin içinden geçip gitmesini sağlıyor.

Konuyla ilgili daha detaylı bilgiye bu adres üzerinden ulaşabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun