Araç İçi 19 ARALIK 2014 / 14:02

Google araç içi sistemlere yoğunlaşıyor

Android ekosistemine yeni sektörleri katmayı amaçlayan Google’ın hedefinde şimdi de otomobiller var. Bir süredir Google Auto ile bu sektörde kendine alan yaratmak isteyen şirket, otomobil firmalarının araçiçi sistemlerinin yerini alabilecek bir sistemin üzerinde çalışıyor.Otomobillerin Android işletim sistemiyle çalışmasını isteyen Google, Android Auto sisteminin önüne geçecek bir proje hazırlıyor. Android Auto ile araç üreticilerinin sistemleriyle birlikte çalışan Google, otomobil üreticileriyle anlaşarak araçların tüm sistemlerinde Android işletim sisteminin yer almasını amaçlıyor.

Araçları doğrudan yönetecek bir uygulama geliştiren Google, Gmail gibi uygulamaların da araçiçinden yönetilmesini olanak sağlamayı hedefliyor. Özellikle navigasyon sistemlerini merkezden yönetecek bir “beyni” araçlara yerleştirecek Google, bu sayede araç üreticilerini ikna etmeyi düşünüyor. Otomobil üreticileri tamamen kendi ürettikleri araçiçi sistemlerini kullanmayı tercih etseler de, Google’ın bu konuda oldukça ısrarlı bir tutum sergilediğini görüyoruz.

Henüz proje aşamasında olan yeni sistemin Android M ile birlikte tanıtılması bekleniyor. Apple ile yaşadığı rekabeti, araç içi teknolojilere de taşımaya hazırlanan Google, bu hamlesiyle birlikte Apple’a göz dağı vermeyi hedefliyor.