Araç İçi 19 ARALIK 2014 / 14:02

Google araç içi sistemlere yoğunlaşıyor

Android ekosistemine yeni sektörleri katmayı amaçlayan Google’ın hedefinde şimdi de otomobiller var. Bir süredir Google Auto ile bu sektörde kendine alan yaratmak isteyen şirket, otomobil firmalarının araçiçi sistemlerinin yerini alabilecek bir sistemin üzerinde çalışıyor.Otomobillerin Android işletim sistemiyle çalışmasını isteyen Google, Android Auto sisteminin önüne geçecek bir proje hazırlıyor. Android Auto ile araç üreticilerinin sistemleriyle birlikte çalışan Google, otomobil üreticileriyle anlaşarak araçların tüm sistemlerinde Android işletim sisteminin yer almasını amaçlıyor.

Araçları doğrudan yönetecek bir uygulama geliştiren Google, Gmail gibi uygulamaların da araçiçinden yönetilmesini olanak sağlamayı hedefliyor. Özellikle navigasyon sistemlerini merkezden yönetecek bir “beyni” araçlara yerleştirecek Google, bu sayede araç üreticilerini ikna etmeyi düşünüyor. Otomobil üreticileri tamamen kendi ürettikleri araçiçi sistemlerini kullanmayı tercih etseler de, Google’ın bu konuda oldukça ısrarlı bir tutum sergilediğini görüyoruz.

Henüz proje aşamasında olan yeni sistemin Android M ile birlikte tanıtılması bekleniyor. Apple ile yaşadığı rekabeti, araç içi teknolojilere de taşımaya hazırlanan Google, bu hamlesiyle birlikte Apple’a göz dağı vermeyi hedefliyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun