Araç İçi 29 ARALIK 2015 / 14:50

Geleceğin arabalarında jest kontrolü bulunacak

Akıllı ve bol elektronik aksamlı araçlar günden güne yaygınlaşıyor. BMW, geleceğin otomobillerinde jest kontrolün yaygın olacağını belirtti.

Haftaya CES 2016 fuarı başlıyor. Birbirinden yeni tüketici elektroniğinin yanı sıra araç üreticilerinin de yeniliklerini tanıttığı ve şovlerını yaptığı bu fuarda BMW de yer alacak. Firmanın Arstechnica'ya verdiği bilgilere göre CES 2016'da BMW, yeni konsept aracını getirerek iç tasarımını ve geleceğin araç arayüzünü tanıtacak.

i8 hibrit aracına oldukça benzeyen yeni konsept araç, ilk olarak BMW 7 serisinde görülen jest kontrollerini içeriyor. AirTouch adı verilen bu kontrol biçimi, kadran tarafına yerleştirilen sensörler aracılığıyla hareketlerin 3 boyutlu bir şekilde algılanması temelini kullanıyor. Sürücü bu şekilde kadrandaki LCD ekrana dokunmaya gerek kalmadan, parmaklarını ve elini havada hareket ettirerek kontrolleri gerçekleştirebiliyor. Bu sistemi aktiflşetirmek için bir tuşa basılması gerekiyor ve bu tuş hem ön yolcu, hem de sürücü koltuğunda yer alıyor. 

Bu kontrol biçimini "araçların geleceği" olarak tanımlayan BMW, bu yöntemle araç içinde herhangi bir şeyi kontrol etmek için yapılması gereken iş adımının azaltıldığını ve bunun da sürücü konsantrasyonun daha az dağılmasına sebep olduğunu söylüyor. Tabii bu da daha az kaza riski anlamına geliyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun