Araç İçi 06 EKİM 2015 / 10:44

Daimler'in sürücüsüz tırı yollara çıktı

Otomotiv dünyasının en önemli oyuncuları arasında yer alan Daimler, tırların uzun yolda şöfor olmaksızın yol alabilmesini sağlayan “Highway Pilot” adlı uygulamayı tanıttı. Uygulamaya sahip tır, Almanya’daki otobanlarda test sürüşlerine başladı. Otomotiv dünyasının en önemli oyuncuları arasında yer alan Daimler, tırların uzun yolda şöfor olmaksızın yol alabilmesini sağlayan “Highway Pilot” adlı uygulamayı tanıttı. Uygulamaya sahip tır, Almanya’daki otobanlarda test sürüşlerine başladı.

Son dönemde otomotiv dünyası önemli bir dönüşüm içerisinde. Bu dönüşümün en önemli bileşenlerinden biri de “sürücüsüz” otomobil konsepti. Bu konsept üzerine çalışan otomotiv şirketlerinden Daimler, Mercedes-Benz Actros model bir tıra yüklediği “Highway Pilot” adlı uygulamayı hayata geçirdi. Almanya’nın güneyinde yer alan bir otobanda test sürüşlerine başlayan tır, bu tarz ağır vasıtalarda sürücüsüz sürüş için bir başlangıç niteliği taşıyor.Test sürüşünde her ihtimale karşı bir uzmanı tırda konumlandıran Daimler, Almanya’nın Baden-Wuerttemberg eyaletinde gerçekleştirilen 14 kilometrelik yolculuğun sorunsuz bir şekilde tamamlandığını duyurdu. Daimler yetkilileri, başarılı geçen testin ardından bunun sadece bir başlangıç olduğunu ifade ederlerken, ilerleyen süreçte tırların yanı sıra diğer ağır vasıtaların da sürücüsüz bir şekilde yol alabileceğine dikkat çekti.

Son dönemde Volkswagen’in yaşadığı sorundan sonra Daimler hali hazırda dikkat ettiği karbon salınımı konusuna ağırlık verecek. Bu konuda üst düzey isimlerle çalışan şirket, araçta yaptığı geliştirmelerle karbon salınımını gözle görülür ölçüde azaltmak istiyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun