Araç İçi 27 AĞUSTOS 2013 / 16:46

AST yeni nesil taşıt yazılımlarını koruyor

KOBIL Systems, geliştirdiği yazılımıyla yeni nesil taşıtlarda bulunan denetim bilgisayarlarını güvenlik altına alıyor.

Kobil şirketi, hassas sanal veri transferlerini güvenli hale getirebilen bir yazılım geliştirdi. Böylelikle artık yeni taşıtlarda bulunan denetim bilgisayarları, üçüncü tarafların manipülasyonuna karşı güvenlik altına alınabilecek.

Arabaların yazılımları güvenliksiz
Defcon Hacker Konferansı'nda iki bilgisayar korsanı, arabaların aygıt yazılımını okuyan ve manipüle edebilen bir set oluşturulabileceğini kanıtladı.
Üretici tarafından monte edilen koruyucu tertibat, sadece bir kaç saniye içerisinde devredışı bırakılarak, taşıtın fren, direksiyon ve hatta klima tertibatı ile hava yastığı da dahil olmak üzere neredeyse tüm fonksiyonları manipüle edilebildi. Üstelik bu manipülasyonun WLAN ve akıllı telefon üzerinden yapılabilmesi bile mümkün.

Geleceğin taşıtlarında daha ağırlıklı olarak ağ kurulmuş ve otomatize edilmiş iletişime (M2M) önem verilecek olması, iletişimin internet üzerinden gerçekleşmesi nedeniyle hacker saldırılarının da potansiyel hedefi haline gelmesine neden oluyor.
Bu nedenle otomotiv sektöründen günümüzde sürücülerin güvenliğini koruyacak daha etkili teknolojiler sunması bekleniyor.

AST yeni nesil taşıt yazılımlarını koruyor
KOBIL’in Application Security Technology (AST) ürünü, Darmstadt ve Mannheim gibi üniversitelerce güvenliği onaylanmış ve Fraunhofer enstitüsünün penetrasyon testini geçmiş.

Yazılım, taşıt ile taşıt üreticisi arasındaki bütünsel iletişim kanalını üçüncü tarafların erişimine karşı koruyan bir teknoloji sunuyor. KOBIL burada, noktadan noktaya şifrelemeye önem vererek, şifrelemede kendisinin geliştirdiği PKI teknolojisinden yararlanıyor. Taşıt bilgisayarındaki fiziki manipülasyon veya bilgisayar ünitesinin değiştirilmesi bile AST ile kaydediliyor, önleniyor ve taşıt üreticisine anında risk olarak bildiriyor.
ETİKETLER : kobil otomobil
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun