Araç İçi 16 ŞUBAT 2015 / 10:35

Apple elektrikli otomobil üretebilir

Teknoloji şirketleri akıllı telefonlar, akıllı saatler ve giyilebilir cihazlar derken, otomotiv sektörüne de iyice ısınmaya başladı. Son olarak bir süredir elektrikli bir otomobil üreteceği dedikoduları dolaşan Apple, Wall Street Journal'da yer alan habere göre bu konuda girişimlere başlamış olabilir. Wall Street Journal'da yer alan habere göre Apple, “Project Titan” olarak adlandırılan araç projesine tamamen elektrikle çalışan bir otomobil üzerinde çalışacak. Proje için yüz kişiyi aşan bir ekip de kuran şirket, bu ekiple birlikte araç üretiminin yanı sıra CarPlay gibi araç içi sistemlerin geliştirilmesi üzerine de çalışacak.

Tim Cook tarafından onay alan projenin gerçeğe dönüşmesi için bir kaç yıl gerekse de, üzerinden ne kadar ısrar edileceği şu an için bilinmiyor. Buna karşında Ford eski mühendisi ve mevcut Apple yöneticisi Steve Zadesky’nin liderliğinde bir ekibin proje için hummalı bir çalışma içerisine girdiği ve Apple'ın otomobil parçaları üretimi için Magna Steyr gibi şirketlerle temasa geçtiği de haberde yer alıyor.

Apple'ın böyle bir risk almasının temelinde elektronik otomobil pazarının yeni oluşan pazarlardan biri olması yatıyor gibi görünüyor. Akıllı telefon pazarında da benzer bir hamle yaparak, yıllarca pazar liderliğini ve belirleyiciliğini yapan şirketin, otomobil konusunda da benzer bir yolu izlemesi çok da şaşırtıcı olmayacaktır. Bunun yanı sıra Google gibi rakiplerin, otomobil sistemleri üzerine gerçekleştirdikleri çalışmalar ve yaptıkları anlaşmalar, Apple'ı CarPlay araçiçi sistemi konusunda harekete geçirmişe benziyor. Bu alanda da rakiplerinden geri kalmak istemeyen şirketin, Project Titan için kurduğu ekiple birlikte bu alanda da önemli gelişmelere imza atacağını söyleyebiliriz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun