Ar-Ge 19 EYLÜL 2013 / 19:31

Türk mühendisler teknoloji ihraç ediyor

Vodafone Türkiye bünyesinde bulunan OKSİJEN’in ürettiği yenilikçi teknolojiler, Avrupa’da kullanılmaya devam ediyor. Türkiye’de önemli bir Ar-Ge istihdamı sağlayan ve son iki yıldır Vodafone Grubu’nun Küresel İnovasyon Merkezi olan Oksijen’in ürettiği Acil Arama Lokasyon Servisi Vodafone Hollanda tarafından ve Oksijen Merkezi Lokasyon Platformu Telekom Austria Group tarafından da kullanılmaya başlandı.

İTÜ Arı Teknokent’te bu yıl başında hayata geçirilen merkezi, 2 bin 500 metrekare ve 340 kişi kapasitesi olan Oksijen, iki yıl önce Vodafone’un tüm operasyonları içinde “Küresel İnovasyon Merkezi” seçilmişti.

Türk mühendisler tarafından üretilen yeni teknolojiler Hollanda ve Avusturya’da faaliyet gösteren operatörler tarafından kullanılmaya başlandı. Vodafone Hollanda aboneleri Acil Arama Servisi’ni kullandıkları anda, lokasyon bilgileri platformlar üzerinden otomatik olarak belirlenmesi ve ilgili merkeze iletilmesi mümkün kılınıyor.

Servisin geniş alanlarda, kalabalık şehirlerde yaşayan, bilişsel hastalıkları olan, deniz ulaşımını kullanan, kaybolma ihtimali daha yüksek olan  aboneler için oldukça kritik bir değeri var.

Diğer taraftan Vodafone Grubu ile işbirliği anlaşması bulunan Avusturya merkezli Telekom Austria Group (TAG) tarafından da Oksijen’in ürettiği Merkezi Lokasyon Platformu devreye alındı. Telekom Austria Group bünyesinde yer alan tüm operatörlerin yararlanabilmesine olanak sağlayan platformun sistem entegrasyonları başarıyla tamamlandı. Bu entegrasyon sayesinde, Telekom Austria Group operatörlerinde yenilikçi lokasyon bazlı servislerin daha etkin ve daha yaygın kullanımı mümkün hale geldi. TAG operatörlerinin kullanıma başlamasıyla birlikte böylece günlük 20 milyon seviyelerine ulaşan lokasyon talebi işlem hacmi Oksijen’in teknolojisiyle karşılanmaya başlandı.

 

 
ETİKETLER : oksijen
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun