Ar-Ge 19 MART 2013 / 14:57

TET Ar-Ge Proje Pazarı'na geri sayım başladı

Sürdürülebilir ihracatta Ar-Ge’nin önemine inanan İstanbul Elektrik-Elektronik, Makine ve Bilişim İhracatçıları Birliği (TET), “TET Ar-Ge Proje Pazarı”nın ikincisini düzenliyor. Elektrik-elektronik ve bilişim alanında ilk olma özelliği taşıyan etkinlikte, en başarılı projelere toplam 130 bin liralık ödül verilecek. Üniversite-sanayi işbirliğinin gerçekleşmesinde önemli bir adım niteliğinde olan ve Proje Baharı olarak da adlandırılan etkinliğe bu yıl 6 farklı kategoride 250’ye yakın proje başvurdu. Michigan State University’nin yanı sıra Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 18 ülke ve AB ülkelerinin katılımıyla oluşturulan ve şimdiye kadar binlerce Ar-Ge Projesini destekleyen EUREKA ile yapılan işbirliği sonucu ABD ve Avrupa’dan da proje başvuruları gerçekleşti.

Proje Baharı’na başvuran projeler; sektör temsilcileri, akademisyenler ve ilgili uzmanlardan oluşan seçici kurul tarafından değerlendirilerek bu yıl 80 projenin sergilenmesine karar verildi. Elektrik-elektronik ve bilişim sektöründe katma değeri yüksek ürün geliştirilmesine yönelik bu projeler, 22 Mart 2013 tarihinde Haliç Kongre Merkezi’nde sanayicilerle buluşturulacak ve ticarileşme potansiyeli bulunan projeler sanayiciler tarafından değerlendirilecek. Ayrıca dereceye giren ilk 3 Ar-Ge projesi sahibine sırasıyla 20 bin lira, 30 bin lira ve 50 bin liralık ödüller verilecek. Derece almayan kategori birincilerine ise, 10 bin liralık mansiyon ödülü verilecek.

İstanbul Elektrik-Elektronik, Makine ve Bilişim İhracatçıları Birliği (TET) Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğlu, Proje Baharı’nın bu yıl uluslararası bir nitelik kazanmasıyla daha da güçlendiğini belirterek şöyle konuştu:
“Sürdürülebilir ihracat artışına ulaşmamızın yolu, yüksek katma değerli üretimden geçiyor. AR-GE ve inovasyon bu noktada son derece önemli. Sektörümüzün gelişimi, üretim ve ihracat yapan tüm sektörlere katkı sağlayarak ihracattaki ürün skalasının yüksek katma değerli ürünlere kaydırılmasının önünü açacaktır. Geçtiğimiz yıl hayata geçirdiğimiz Proje Baharı ile sektörümüzde bir ilki gerçekleştirdik. Sanayi kuruluşlarının temsilcilerinin, üniversitelerimizin, AR-GE kuruluşlarının ve teknopark çalışanlarının aynı ilgi ve katılımını bu yıl da görmek bizleri umutlandırıyor.”

AR-GE’den aldıkları güçle 2023 yılındaki 500 milyar dolarlık ihracat hedefine 45 milyar dolar ile katkı sağlayacaklarına dikkat çeken Ebiçlioğlu, sektörün üretim kapasitesi, teknolojik yeterliliği ve gelişme potansiyeli ile bu hedefe rahatlıkla ulaşılabileceğinin de altını çizdi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun