Ar-Ge 31 MAYIS 2016 / 13:56

Tesla Gigafactory için gün sayıyor

Nisan ayında tanıttığı Model 3 ile önemli sükse yapan Tesla, Gigafactory için geri sayıma geçti.

Geçtiğimiz Nisan ayında Model 3 adlı serisini tanıtan Tesla, Nevada’da kurduğu devasa pil fabrikası için açılış tarihini belirledi. Şirket, 29 Temmuz’da açılışını yapmayı planladığı Gigafactory ile önümüzdeki yıl piyasaya sürülmesi beklenen Model 3 serisinin pil ihtiyacını karşıladığı gibi bir yandan da elektrikli araç üretimine katkıda bulunacak. Tamamen yenilebilir enerji ile çalışacak olan fabrika, 510 bin metrekare alana yayılıyor.

2020 yılına gelindiğinde Gigafactory’de yıllık 35 gigawatt/saatlik üretim kapasitesine ulaşılması beklenirken, oldukça fazla olan bu rakamın geçtiğimiz yıllarda küresel çaptaki lityum pil üretimine denk olduğunu da belirtmek gerekiyor. Bünyesinde birçok labatuvar ve üretim tesisi barındıracak tesis, ilerleyen süreçte Tesla’ya önemli bir Ar-Ge imkanı da sunacak. Bunun yanı sıra diğer otomobil üreticilerine de elektrikli pil üretme imkanı tanıyacak olan Gigafactory, bu noktada Tesla’ya önemli bir gelir ve bilgi birikimi sunacak.

Halihazırda Gigafactory’nin belirli bölümleri hizmet vermeye açılmış olsa da, Tesla resmi açılış tarihi olarak 29 Temmuz’u seçmiş durumda. 2017 yılında pazara sunulacak Model 3 için birçok farklı koldan çalışmalarını sürdüren Tesla ve Tesla CEO’su Elon Musk, son dönemde yaptığı hisse satışı ile gündeme gelmiş, yapılan hisse satışlarıyla birlikte şirkete önemli bir gelir kapısı oluşturacak Model 3 üretimi için ekstra kaynak yaratmıştı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun