Ar-Ge 05 ŞUBAT 2016 / 14:33

Space X Falcon 9'u modifiye edecek

Falcon 9 adlı roketin karaya dikey olarak indirilmesi, Space X'e ilham vermiş gibi görünüyor.

Geçtiğimiz Aralık ayında Falcon 9 adlı roketi karaya dikey şekilde indirmeyi başaran Space X, çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Space X CEO'su Elon Musk'un Falcon 9 için her ne kadar "tekrar uzaya çıkmayacak." şeklinde açıklamalarda bulunsa da, görünen o ki Space X'in henüz Falcon 9 ile işi bitmemiş.

Gerçekleştirdiği uzay yolculuğundan sonra karaya iniş yapmayı başaran Falcon 9, karaya indikten sonra Space X mühendisleri tarafından detaylı bir şekilde incelenmiş, bir iki ufak sorun dışında roket oldukça sağlıklı bir şekilde dünyaya geri dönmeyi başardığı açıklanmıştı. 

Yeni bir uzay yolculuğu için testler gerçekleştiren Space X, bu çalışmalarını Falcon 9 üzerinde yapmaya karar verdi. The Verge'de yer alan habere göre, yeni bir roketin oluşturacağı maliyet ve olası aksiliklerle uğraşmak istemeyen şirket, hali hazırda başarı kazanmış Falcon 9 üzerinde testler gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Düzenlemelerin içeriği konusunda net bir bilgi vermekten kaçınan Space X yetkilileri, bu yıl içerisinde uzaya yeni bir roket göndermek istediklerini vurguladılar.