Ar-Ge 27 MART 2013 / 15:06

Ocean Array okyanusları temizlemeye kararlı

19 yaşındaki girişimci Boyan Slat’ın “Ocean Array” adlı projesi okyanuslardaki ekolojik yaşamı tehdit eden plastik atıklara karşı ilaç olabilir. Slat, projesiyle birlikte okyanus yüzeylerinde bulunan 7 milyon ton plastik atığı temizlemeyi amaçlıyor. Mashable’da yayınlanan habere göre, Kuzey Pafisik’te yer alan ve büyüklüğü neredeyse ABD’nin iki katı kadar olan Büyük Pasifik Çöp Yaması büyümeyi sürdürüyor.  Özellikle deniz canlılarının tehdit eden bu tehlikeye karşı “Ocean Array” adlı projeyi geliştiren Slat, okyanus temizliğini sağlama konusunda oldukça kararlı görünüyor.Hollanda’nın Delft Üniversitesi’nde uzay-havacılık mühendisliği öğrencisi olan 19 yaşındaki Boyan Slat, su üzerinde ilerleyerek milyonlarca küçük plastik parçayı toplayacak ‘Ocean Array’ adli bir proje geliştirdi. Ocean Array, vatoz balığı şeklindeki platformların zig zag oluşturacak bir desenler birbirine eklenmesiyle oluşuyor. Okyanus akımları, plastik kütlelerini platformlara itecek, güneş ışınları ve dalga hareketiyle enerji alacak platformlar, plastiği sudan ayrıştıracak.

Projenin hayata geçmesiyle birlikte özellikle deniz canlıları olmak üzere deniz kirliliği ile mücadele eden birçok ülke de tekrardan temiz denizlere kavuşma şansı yakalayacak. Bunun yanı sıra cihaz tarafından toplanan plastiklerin, geri dönüşüm yoluyla sanayiye de milyonlarca dolar tasarruf sağlayacağı belirtiliyor.
ETİKETLER : ocean array
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun