Ar-Ge 04 KASIM 2015 / 10:43

Nokia Networks bağlantı baloncuklarını kullanmaya başlıyor

QuickTime’ın yaratıcıları arasında yer alan Steve Pearlman’ın iddiası gerçeğe dönüşüyor. Küçük bağlantı baloncuklarıyla bant genişliği ihtiyacı ortadan kaldırılırken, özellikle stadyum gibi kalabalık ortamlarda bağlantı hızlarını en üst seviyede tutulabilecek.

Steve Perlman, geçtiğimiz yıl hali hazırda kullanılan bağlantı hızının bin katına ulaşılabileceğini öne sürdüğünde bir çok kişi bu hızlara ulaşmanın imkansız olduğunu söylemişti. Buna karşın bant genişliği ihtiyacını ortadan kaldıracak bir bağlantı modeli üzerinde çalışan Artemis Research, Perlman’ın düşüncesinin yanlış olmadığını ortaya koydu.

Nasıl çalışıyor?

Artemis Research tarafından geliştirilen “pWave” adlı yeni nesil kablosuz teknoloji, kablosuz antenler, akıllı telefonlar, tabletler ve diğer mobil cihazlar arasında küçük bağlantı baloncukları oluşturuyor. pWave kablosuz antenlerinin oluşturduğu baloncuklar “pCells”, teoride akıllı telefonları hareket ettikleri süre boyunca sürekli takip ediyor. Bu sayede yoğun internet kullanımının olduğu bölgelerde internetin ağırlaşmasının önüne geçilmiş oluyor.

The Verge’de yer alan habere göre Artemis Research’ün geliştirdiği bağlantı baloncukları Nokia Networks’ün de ilgisini epeyce çekmiş gibi görünüyor. Artemis Research ile ortaklık anlaşması yapan şirket, teknolojiyi daha kalabalık alanlarda test ederek pazara sunmayı hedefliyor. Konuyu değerlendiren Nokia Networks Sorumlu Teknik Başkanı Hossein Moiin, ilk etapta Perlman’ın iddialarını ciddiye almadıkları ifade ederken, teknolojiyi detaylı şekilde incelemelerine karşın uygulama konusunda şüpheleri olduğu dile getirdi. Şirket olarak bu şüphelerin üzerine gitmeye karar verdiklerini söyleyen Moiin, Artemis’in antenlerini denemeleriyle birlikte bu şüphelerin ortadan kalktığını ve teknolojinin oldukça umut verici olduğunu vurguladı. 
 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun