Ar-Ge 02 ŞUBAT 2016 / 15:52

Microsoft veri merkezlerini su altına indirmek istiyor

Artan veri trafiğini kontrol etmek ve bu verileri saklamak her geçen gün daha zor bir hal alıyor. Microsoft'un veri merkezlerine bakış açısını değiştirmeye aday projesi, bu sorunu ortadan kaldırabilir.

Verinin altın çağını yaşadığı bir dönemden geçiyoruz. Yeni nesil cihazlar, giyilebilir teknolojiler ve sosyal ağlar önemli bir veri trafiği yaratırken, şirketler çin bu verileri saklamak ve yönetmek oldukça zor bir hal almaya başladı. Facebook ve Google yeni veri merkezi projelerini açıklarken, özellikle soğutma gibi maliyetler şirketleri zorlamaya devam ediyor. 

The Verge'de yer alan habere göre, veri merkezleri üzerine çalışmalar yürüten Microsoft, verileri su altında saklamaya hazırlanıyor. Bir kaç yıldır konuyla ilgili çalışmalar yürüten şirket, özel olarak tasarlanmış bir kapsülde yer alan verileri 105 gün boyunca su altında saklamayı başardı. Procejt Natick adlı proje kapsamında hazırlanan kapsülün beklenenden çok daha iyi sonuçlar verdiğini ifade eden Microsoft yetkilileri, ilerleyen süreçte projenin geliştirilebileceğine dikkat çektiler.

Project Natick ile birlikte özellikle soğutma maliyetlerinin önemli ölçüde azaltılması beklenirken, okyanuslarda saklanacak veri kapsüllerinin, 90 günde hazırlanması da veri merkezi inşa etmekten çok daha pratik olduğunun altı çiziliyor. Bunun yanı sıra gelen talepler doğrultusunda okyanuslarda yeni kapsüller için alan yaratmanın çok daha kolay olacağını ifade edilirken, yeni üretilecek kapsüllerin çevre konusunda da son derece duyarlı olması bekleniyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun