Ar-Ge 04 AĞUSTOS 2015 / 15:47

Google otomobil çalışmalarını farklı bir yapıya taşıdı

Uzun bir süredir sürücüsüz otomobil üzerine çalışmalarını sürdüren Google, otomobil üzerine bütün faaliyetlerini “Google Auto” isimli bir şirket üzerinden yürüttğü ortaya çıktı. The Guardian‘da yer alan habere göre Google, akıllı otomobil ve akıllı araç sistemleri üzerine yaptığı çalışmaları 2011 yılında hayata geçirdiği Google Auto LLC adlı bir şirket üzerinden hayata geçirmiş. Google konuyla ilgili bir açıklama yapmasa da, şirketin bütün otomobil çalışmalarını “Google Auto LLC adlı bir alt şirket üzerinden gerçekleştirmesinin altında birkaç sebep yatıyor.

Google’ın trafikte yaşanacak olası kazalarda sorumluluğun alt iştiraklerinden birinde bulunmasıyla birlikte kendisini oluşabilecek karışıklıklardan ve problemlerden koruyabileceği ifade ediliyor. Bu sayede hem adını karmaşaların içerisinde bulmaktan kurtulan Google, bir yandan da mali varlıklarını koruma altına almayı başardığı da vurgulanıyor.

Google Auto LLC’nin başındaki Chris Urmson, otomobil üretmenin başlı başına zorlu bir süreç olduğunu belirtirken, sürücüsüz otomobil üretmenin ne denli zor olabileceğine dikkat çekti. Geçtiğimiz Ocak ayından bu yana Daimler, Toyota, Ford ve General Motors gibi otomobil şirketleriyle görüştüklerini ifade eden Urmson, sıfırdan bir teknoloji üretmek yerine ortaklık yolunu seçebileceklerini de söyledi. Buna karşında Google’ın 2011 yılından beri gerçekleştirdiği çalışmalarla birlikte ortaklık yolunu seçmeden, kendi araçlarını üretebileceği ifade ediliyor. Urmson’ın açıklamalarında görüşüldüğü belirtilen şirketlerle henüz bir anlaşma yapılmaması da Google’ın bu yolu yalnız başına yürüyebileceğinin işareti olarak gösteriliyor.

Geçtiğimiz günlerde sürücüsüz otomobillerini teste çıkarmaya başlayan Google’ın, araçları trafiğe çıkarmadan önce test sürecini bir süre daha sürdürmesi bekleniyor. Konuyla ilgili gelişmeleri paylaşmaya devam edeceğiz.
ETİKETLER : Google google auto llc
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun