Ar-Ge 16 OCAK 2015 / 10:04

Google Glass'a Tony Fadell yön verecek

Gündeme geldiğinden bu yana tüketiciler üzerinde büyük ilgi uyandıran fakat bir türlü "proje" halinden kurtulamayan Google Glass, geçmişe sünger çekerek yeni bir döneme başlamaya hazırlanıyor. Son dönemde adı birçok söylentiye karışan Google Glass, yepyeni bir döneme merhaba demeye hazırlanıyor. Ayrı bir departman olarak hayatına devam edecek olan Google Glass projesinin başına Tony Fadell getirilirken, Fadell bilindiği üzere 2000'li yılların başında iPod modelinin yaratıcıları arasında yer alıyor.

Google tarafından yapılan açıklamada, Google Glass’ın bağımsız bir hale geldiği belirtildi. Google X deneysel projeler departmanından bağımsız hale getirilen projenin başına Tony Fadell’in getirildiği ifade edilirken, mevcut Google Glass Şefi Ivy Ross’un mevcut görevine devam edeceği açıklandı.

Projenin iptal edilmesinin ardında, Glass Explorer adındaki pilot projenin sona ermesi yatıyor. Bu gelişme ile beraber 1500 dolarlık geliştirici modellerin üretimine de son verilmiş oldu. Google Glass Explorer dahilindeki gözlükler 19 Ocak tarihine kadar satın alınabilecek. Buna rağmen henüz gelecek nesil Glass ürünlerinin neye benzeyeceği hakkında henüz somut bilgiler ortaya çıkmadı.

İkinci nesil Google Glass cihazlar için birçok söylenti olsa da, yeni nesil akıllı gözlüklerin kaderi ile bütün gelişmelere Tony Fadell'in yön vermesi bekleniyor.