Ar-Ge 21 EKİM 2015 / 09:30

Google da sevkiyat için drone kullanacak

İlk etapta sadece eğlence amaçlı üretilen drone’lar, geliştirildiği günden günümüze kadar geçen sürede birçok farklı amaçla kullanılma başlandı. Bu alanlar arasında sevkiyat olayı da başı çekiyor.

Drone sevkiyatı işine Google da giriyor. Amazon'un ürün sevkiyatını drone'lar ile gerçekleştirmesi ve bu tarz insansız hava araçları için yeni havacılık kurallarının gündeme gelmesiyle birlikte birçok şirket bu yolla sevkiyat için hareket geçmişti. Bu şirketler arasında yer alan Google da yakında sevkiyatlarını insansız hava araçları ile gerçekleştirebilir. Google X kapsamı altındaki Project Wing üzerinden yürütlen çalışma sonucu üretilen prototipin testi geçtiğimiz günlerde yapılırken, yakın bir süre sonra projenin hayata geçmesi bekleniyor.

Twitter üzerinden yayınlanan videoya baktığımızda uzaktan kumanda ile çalışan aracın, dört pervaneye sahip olduğunu görüyoruz. Dikey olarak havalanan araç, ileri itiş gücü ve kanatlarının yardımıyla belirlenen mesafeyi rahatlıkla alabiliyor. Araç, amaçlanan noktaya vardığında ise gergin bir misina üzerinden yere iniyor ve buradan yapılan kontrollere göre yoluna devam ediyor ya da ufak bir bakımın ardından başka bir noktaya seyahat edebiliyor. 
Geçtiğimiz günlerde Afrika kıtasındaki hastalıklara ve yiyecek sorunlarına çözüm olması amacıyla Ruanda'da da bir "droneport" kurulacağı açıklanmış, bu sayede ülkedeki ulaşım sorununa maruz kalmadan zorda olan bölgelere ilaç ve yiyecek sevkiyatının yapılabileceği açıklanmıştı.
ETİKETLER : google drone amazon
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun