Ar-Ge 05 ARALIK 2014 / 12:05

Dünyanın en büyük teleskopu 2024'te tamamlanacak

Tamamlandığında dünyanın en büyük teleskopu olacak “Aşırı Büyük Teleskopu” yeterli fon desteğine ulaşarak, geliştirilme aşamasına geldi.

 Etrafını saracak kubbe ile birlikte 10 yılda tamamlanması planlanan teleskop, Şili’nin Atacama Çölü’nde yükselecek. 1 milyar dolara mal olacak teleskop, inşaatının yüzde 90’a ulaşmasıyla beraber hizmet vermeye başlayacak.

Avrupa Güney Rasathane Konseyi Direktörü Tim de Zeeuw, aldıkları kararın teleskopun inşa edilebileceği anlamına geldiğinin altını çizdi. E-ELT’nin temel inşaat süreci için gerekli kaynağın oluşturulduğunu söyleyen de Zeeuw, artık projenin oluşturulan plan çerçevesinde ilerleyebileceğini belirtti. Avrupalı bir kurum tarafından yaptırılan teleskopun Şili’ye kurulacak olması ise ilginç bir durum olarak dikkat çekiyor.

İnşaatın yüzde 90’ı tamamlandığında hizmet vermeye başlayacak teleskopun bulanıklaştırma etkisini azaltacak optik sistemi ise daha sonradan eklenecek. Bu sistem için hala fon yaratılmaya çalışılırken, organizasyonda yer alan ülkeleri katılımıyla birlikte bu sorunun da çözülebileceği belirtiliyor.

39 metre açıklık ve 798 × 1.45 metre altıgen aynaya sahip olan dev teleskop, çevre gezegenleri ve yıldızları araştırmak adına bilim insanlarına büyük katkı sağlıyacak. E-ELT’nin 2024 yılına kadar hizmete girmesi bekleniyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun