Ar-Ge 05 ARALIK 2014 / 12:05

Dünyanın en büyük teleskopu 2024'te tamamlanacak

Tamamlandığında dünyanın en büyük teleskopu olacak “Aşırı Büyük Teleskopu” yeterli fon desteğine ulaşarak, geliştirilme aşamasına geldi.

 Etrafını saracak kubbe ile birlikte 10 yılda tamamlanması planlanan teleskop, Şili’nin Atacama Çölü’nde yükselecek. 1 milyar dolara mal olacak teleskop, inşaatının yüzde 90’a ulaşmasıyla beraber hizmet vermeye başlayacak.

Avrupa Güney Rasathane Konseyi Direktörü Tim de Zeeuw, aldıkları kararın teleskopun inşa edilebileceği anlamına geldiğinin altını çizdi. E-ELT’nin temel inşaat süreci için gerekli kaynağın oluşturulduğunu söyleyen de Zeeuw, artık projenin oluşturulan plan çerçevesinde ilerleyebileceğini belirtti. Avrupalı bir kurum tarafından yaptırılan teleskopun Şili’ye kurulacak olması ise ilginç bir durum olarak dikkat çekiyor.

İnşaatın yüzde 90’ı tamamlandığında hizmet vermeye başlayacak teleskopun bulanıklaştırma etkisini azaltacak optik sistemi ise daha sonradan eklenecek. Bu sistem için hala fon yaratılmaya çalışılırken, organizasyonda yer alan ülkeleri katılımıyla birlikte bu sorunun da çözülebileceği belirtiliyor.

39 metre açıklık ve 798 × 1.45 metre altıgen aynaya sahip olan dev teleskop, çevre gezegenleri ve yıldızları araştırmak adına bilim insanlarına büyük katkı sağlıyacak. E-ELT’nin 2024 yılına kadar hizmete girmesi bekleniyor.