Ar-Ge 11 KASIM 2016 / 10:20

Çocuklar yarını kodluyor

Türkiye’nin en kapsamlı çocuk hackathonu Vodafone’un desteğiyle İzmir’de gerçekleştirildi.

Vodafone’un Türkiye Vodafone Vakfı çatısı altında, Habitat Derneği işbirliğiyle çocukları dijital geleceğe hazırlamak amacıyla hayata geçirdiği “Yarını Kodlayanlar” projesi tüm hızıyla devam ediyor. İlk etapta İstanbul, Samsun, İzmir, Kayseri ve Mardin olmak üzere 5 ilde yaşları 7-14 arasında değişen çocukların katılımıyla gerçekleşen kodlama eğitimlerinin ardından başlayan hackathon etkinliklerinin ilk durağı İzmir oldu. Türkiye’nin en büyük ve kapsamlı çocuk hackathon’larından biri olan etkinliğe 100’e yakın çocuk katılım gösterirken, 10’ar kişilik takımlara bölünen çocuklara 20 mentor eşlik etti. Gün boyu süren hackathon etkinliğinin sonunda katılımcı çocuklara madalya takdim edildi.
 
Çocuklar, takım çalışmasıyla potansiyelini ortaya çıkarıyor
 
Türkiye Vodafone Vakfı’nın düzenlediği hackathon'larda çocuklar belirli bir süre içerisinde, takım çalışması halinde aynı ortamda inovatif fikirlerini kodlara döküyor. Katılımcıların sınırlı bir zaman içinde, kendilerine verilen konuyla ilgili ortaya yeni bir ürün çıkarmaya çalıştıkları etkinlik, çocuklar için önemli bir paylaşım merkezi ve diğer takımlarla rekabet ettikleri bir platform görevi görüyor.
 
Öne çıkan eserler dünyaya tanıtılacak
 
Hackathon’larda, popüler “kendin yap” robotu mBot, basit bir arayüze sahip programlama ortamı Scratch ve hemen her nesneyi dokunmatik bir yüzeye çeviren icat kiti Makey Makey gibi araçlar kullanılıyor. Ayrıca, mBot Futbol Müsabakası ve Çizgi İzleyen Robot gibi etkinlikler de düzenleniyor. Çocukların gruplar halinde birer proje çalışması yapacağı hackathon’larda öne çıkan projelerin yurtdışındaki çeşitli programlara katılımı ve dünyaya tanıtılması da sağlanacak.
 
Hackathon’lar her ilde 100 çocuğun katılımıyla devam edecek

Türkiye Vodafone Vakfı’nın Habitat Derneği işbirliğiyle hayata geçirdiği “Yarını Kodlayanlar” projesi, kodlamaya ilgi duyan tüm öğrencilere açık olarak sürdürülüyor. İlk etapta, İstanbul, Samsun, İzmir, Kayseri ve Mardin olmak üzere 5 ilde gerçekleşen eğitimlerle 2 ayda toplam bin çocuğa ulaşılırken, gönüllü eğiticilerin yönetimindeki eğitimlerde öğrenciler, programlamaya giriş, hikâye oluşturmak ve oyun yapmak gibi konularda teorik ve uygulamalı eğitimler aldı. Her ilde yüz çocuğun katılımıyla gerçekleştirilecek hackathon’lar ile sona erecek kodlama eğitimleri, çocukların sadece teknoloji tüketicisi olmayıp yeni teknoloji ya da dijital eser yaratmanın yollarını öğrenmelerini hedefleniyor. İzmir'in ardından Samsun, Kayseri, Mardin ve İstanbul'da gerçekleşecek hackathon'lar ile toplamda 500’e yakın çocuğun ağırlanması planlanıyor. Hackathon'lar sırasıyla 6 Kasım'da Samsun Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı, 20 Kasım'da Kayseri Abdullah Gül Üniversitesi, 27 Kasım'da Mardin GAP Gençlik ve Kültür Evi ve son olarak 11 Aralık'ta İstanbul Habitat Derneği'nde 100’er çocuğun katılımıyla gerçekleştirilecek.

 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun