Ar-Ge 21 ŞUBAT 2014 / 10:40

Çipler kalbin aynasıdır

Georgia Teknoloji Üniversitesi bilim insanları 1,4 milimetre büyüklüğünde bir çip ürettiklerini ve bu çip ile damarların iç kısmının ve kalbin 3D görüntüsünü elde edebildikleri açıkladı.

Georgia Teknoloji Üniversitesi'nde geliştirilen çip, kalp ve damarların 3 boyutlu görüntüsünün alınmasını sağlıyor. Halen geliştirilme aşamasında olan çip üzerindeki 56 element kalp ve damarlara ultrason dalgaları gönderebiliyor ve diğer 48 element de ses sinyallerini algılayabiliyor. Vücutta bulunan çip, mikroskobik kablo aracılığıyla dışardaki alıcıya bilgi aktarıyor. Geliştirilen çip, kalp ve damar hastalıklarının tanı ve tedavisinde önemli gelişme sağlayacak. Ayrıca henüz insanlar üzerinde denenmemiş olan bu çip, daha pek çok başka tıbbi gelişmenin de yolunu açacak.

Cihazın geliştirilmesiyle, ilerde kalbin MRI  ile kalp müdahalelerine rehberlik edebilmesi ve çipin çok daha küçültülmesi yönünde çalışılabileceği söyleniyor.

Normal şartlarda damarların incelenmesi Scan ile yapılabiliyor ancak bu yöntemde damarlarda sadece bir noktaya yönelik inceleme yapılabiliyor. Georgia Teknoloji Enstitüsü Mekanik Mühendisliği'nden George W. Woodruff ile birlikte çalışan  Araştırmacı F. Levent Degertekin konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "örneğin tamamen tıkanmış olan bir damarın neden tıkandığı konusunda bilgi verecek bir sisteme ihtiyaç duyuyoruz. Damarları incelerken arkasını, önünü ve yan kısımlarına detaylı bir şekilde bakmamız gerekiyor. Bunu uygulayacak bir sistem henüz mevcut değil." diyor.

Amerikan Ulusal Biyomedikal Görüntüleme ve Biyomühendislik (NIBIB) VE (NIH) Ulusal Sağlık Enstitüsü'nce desteklenen araştırmadan ; Jennifer Hasler,  Georgia Teknoloji Okulu Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği'nden Mustafa Karaman, Toby Xu and Sarp Satir.İTÜ'den    Coskun Tekes, Woodruff Okulu Mekanik Mühendisliği'nden  Gokce Gurun and Jaime Zahorian birlikte çalıştı.