Ar-Ge 13 NİSAN 2016 / 15:17

Bilgi Üniversitesi ve CERN işbirliğine gidiyor

ATLAS Deneyi’nin ulusal proje yürütücülüğünü üstlenen İstanbul Bilgi Üniversitesi, Türkiye’nin ilk Yüksek Enerji Fiziği Uygulama ve Araştırma Merkez'ni kurdu.

Ulusal proje yürütücüsü olarak Bilgi, Atlas Deneyi’nin Türkiye ayağında gerçekleştirilen tüm çalışmaların koordinasyonunu sağlayacak. Türkiye’deki üniversitelerden 30’a yakın araştırmacının katıldığı deney için ulusal düzeyde oluşturulan şemsiye proje, İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin öncülüğünde geliştirilecek. İstanbul Bilgi Üniversitesi Yüksek Enerji Fiziği Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü ve CERN - ATLAS Deneyi Ulusal Koordinatörü Prof. Dr. Serkant Ali Çetin, Türkiye’deki şemsiye proje altında yürütülen çalışmalarla CERN arasındaki eş güdümü yürütecek. Ayrıca, proje bünyesindeki çalışmalar, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) tarafından desteklenecek.

Türkiye’de yürütülen çalışmaların ATLAS Deneyi için önemli rol oynadığını belirten Prof. Dr. Serkant Ali Çetin, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “ATLAS Deneyi için ülkemizde yürütülen şemsiye projenin geliştirilmesi amacıyla titizlikle ilerleyecek bir süreci başlattık. BİLGİ’nin yürütücüsü olduğu TAEK destek projesi ile ATLAS deneyinde hayata geçirilen tüm çalışmalar, hem BİLGİ’nin hem de Türkiye’nin bilimsel kazanımı olacaktır. Artarak devam etmesini umduğum bu işbirliğinin, Türkiye’nin bilim ve teknoloji vizyonunda köklü bir değişim yaratacağına inanıyorum. Türkiye’nin geçen yıl Mayıs ayında CERN asosiye üyesi olmasının ardından teknoloji transferi ve endüstri ile işbirliğine yönelik yürütülen çalışmalara da büyük katkı vermeye başladık. Bu sayede temel araştırmaların tetiklediği yenilik ve teknolojik gelişmelerden endüstrimizin ve dolayısıyla ekonomimizin azami seviyede faydalanmasını hedefliyoruz” dedi.

Türkiye’nin ilk Yüksek Enerji Fiziği Uygulama ve Araştırma Merkezi’ni açan BİLGİ, yeni merkezinde bu alanla ilgili kapsamlı araştırmalara ev sahipliği yapacak. Öncelikli hedefi yüksek enerji fiziği alanında bilimsel araştırmalar yapmak olan Merkez’de, uzman insan gücü yetiştirilmesi ve güçlü bir araştırma ekibi ile ülkemizde yüksek enerji fiziği alanında altyapı oluşumuna katkı sağlanması amaçlanıyor.

Misyonu çerçevesinde gerek endüstriye gerekse öğrencilere ve topluma açık bilgilendirme konferansları düzenlemeye başlayan Merkez, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’nun (TAEK), "CERN - ATLAS Deneyinde 2016 Veri Alımı, Veri Analizi, TRT ve TDAQ Sistemleri Bakım ve İşletilmesi" başlıklı projesi üzerinde ilk çalışmalarına başladı. Merkez ayrıca gerek ulusal gerekse CERN ile işbirliği içinde uluslararası çeşitli bilimsel toplantı ve etkinlikler düzenleyecek.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun