Ar-Ge 13 KASIM 2015 / 14:14

Baas Projesi'nde sona yaklaşıldı

TÜBİTAK TEYDEB tarafından desteklenen ITEA BaaS projesinin tüm paydaşları projede gelinen son aşamayı değerlendirmek üzere 11 Kasım’da Valencia İspanya’da bir araya geldi.

Defne Telekomünikasyon, KoçSistem, Bor Yazılım ve SmartSoft gibi Türk teknoloji şirketlerinin yer aldığı, geliştirme süreci tamamlanan Açık Bina Servis Platformuyla, binalar için verimlilik ve konfor sağlama amaçlı servisler geliştirmeyi hedefleyen AB projesi BaaS’ın yıllık ITEA inceleme toplantısı Valencia İspanya’da gerçekleşti.
 
Defne Telekomünikasyon adına Proje Yöneticisi Erhan Ermişoğlu’nun katıldığı ve BaaS Value Network üzerine sunum yaptığı toplantıda, BaaS süreçlerinde, katma değerli servis sağlayıcıları, veri analistleri, data operatörleri, çözüm sağlayıcıları, bina işletmecisi ve binada yaşayan kişiler arasında nasıl bir katma değer alışverişi sağlanacağı konusunda gelinen aşamalar görüşüldü.
 
Projede Baas Açık Bina Servis Paltform (Open Building Service Platform) altyapısı tamamlanarak katma değerli servislerin gerçeklenmesi aşamasına girildi. Defne’nin sorumluluğunda olan ve özellikle projenin en gelişmiş senaryolarından biri olan tahliye senaryosunun gerçeklenmesi bu safhada ortaya çıkacak. Defne Akademi bünyesinde İTÜ Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümü ile işbirliği yapan Defne, legacy cihazların BaaS’a uyumlu hale getirilerek veri akışının güvenli olarak sağlanması, tahliye senaryosu içindeki servislerin gerçeklenmesi ve son olarak proje çıktılarının yayınlanmasından sorumlu. Bu aşamada Defne, veri analisti, katma değerli servis sağlayıcıları, data operatörü gibi oyuncuların üstlenebileceği görevleri proje sürecinde simüle ederek daha efektif hale getirilmesi hususunda önemli bir rol oynuyor. Defne’nin Alman ve İspanyol partnerleri de bu safhada aydınlatma,  bina otomasyonu, akıllı oda gibi senaryoların gerçeklenmesi üzerinde çalışıyorlar.
 
Veri üreten binalar


Geleceğin akıllı binalarına Açık Bina Servis Platformuyla yenilikçi servisler üretip bu servisleri bulut üzerinden kullanıma açmanın hedeflendiği bir Avrupa Birliği projesi olan BaaS ile bina içindeki ısıtma - soğutma, aydınlatma, yangın algılama, güvenlik gibi sistemlerin birbiri ile şimdikinden çok daha kolay entegre olabilmesi de amaçlanıyor. Kolay entegrasyon ve yenilikçi servislerin kullanıma açılması sayesinde binalarda yılda ortalama yüzde 6 enerji verimliliği sağlanabilecek.
BaaS’ın konfor, enerji verimliliği ve yaşayanların güvenliğinin yanında getirmiş olduğu en büyük yenilikler arasında bilişim firmalarının da bina yönetim pazarına kendilerini entegre edebilme açısından bir fırsat sağlaması bulunuyor. Binalardaki BaaS uyumlu sistemlerden veri akışının sağlanmasının akabinde, bu veriler belirli izinler dahilinde data operatörlerinin, data analistlerinin kullanımına açılarak, yenilikçi servislerin geliştirilip katma değer sağlanması hedefleniyor.
 
2016'da tamamlanacak
 
ITEA2 BaaS projesi Türkiye Konsorsiyumu projede hemen hemen tüm iş paketleri içerisinde yer alıyor. Projedeki iş paketi 4'ün liderliğini yürüten Türkiye Konsorsiyumu, yapılan tüm geliştirmelerde aktif rol oynuyor, aynı zamanda bu konuda uluslararası düzeyde önemli çalışmaları bulunan büyük firmalar ve üniversitelerle iş birlikteliği yapıyor. ITEA2 kapsamında toplam 7,8 milyon Euro proje bütçesi olan BaaS’ın 31 Ekim 2016’da tamamlanması planlanıyor. 
 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun