Ar-Ge 05 ŞUBAT 2016 / 11:13

Avrupa uzay madenciliği fikrine ısınmaya başladı

Dünyadaki kaynakların hızlı bir şekilde tükenmesi, ülkeleri bu konuda harekete geçmeye itiyor.

Bilimkurgu filmlerindeki ve kitaplarındaki dünyaya her geçen gün bir adım daha yaklaşıyoruz. Dünyadaki kaynakların tükenmeye başlaması ve alternatif kaynak arayışı ülkeleri hummalı bir çalışma içerisine soktu. Avrupa'nın nüfusu ve yüzölçümü en küçük ülkeleri arasında yer alan Lüksemburg da bu konuda harekete geçerken, uzay madenciliği üzerine çalışan şirketlere yatırım yapmaya hazırlandığını duyurdu.

Özellikle ABD'de uzay madenciliği üzerine önemli çalışmalar yapılıyor. Avrupa'nın bu konuda yavaş kaldığını ifade eden Lüksemburg, uzay madenciliği konusunda çalışmalar yürütmek isteyen şirketlere doğrudan yatırım yapılacağının altını çizdi. Bu noktada ülkede uzay madenciliği üzerine yasal bir altyapı da oluşturulacağı ifade edilirlen, Lüksemburg'un Uzay Madenciliği Programı'na Avrupa Uzay Ajansı'nın Eski Başkanı Jean-Jacques Dordain danışmanlık yapacak.

Daha detaylı bilgi için bu adresi kullanabilirsiniz. 

 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun