Ar-Ge 14 OCAK 2015 / 15:09

Apple yeni teknolojiler için harekete geçiyor

Teknoloji şirketi Apple, şirketin kurucusu Steve Jobs'un vefatından sonra kullanıcılar tarafından eskisi kadar yenilikçi ürünler geliştirmemekle suçlanıyordu. Şirket, sahip olduğu ve satın aldığı patentlerle beraber oldukça yenilikçi ürünlerle kullanıcılarının gönlünü tekrar kazanmayı amaçlıyor.Geçtiğimiz Kasım ayında PrimeSense adlı şirketi satın alarak Kinect teknolojisini ürünlerinde kullanacağının işaretini veren Apple, elini hızlı tutmaya başladı. Üç boyutlu kullanıcı arayüzü oturum kontrolü patenti için ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi'ne başvuruda bulunan şirket, ilgili patenti almayı başardı. Böylelikle şirketin önünde "akıllı işlev tanıma" teknolojisine sahip cihazlar üretmek için hiç bir engel kalmadı.Bilim kurgu filmlerde görmeye alıştığımız teknolojileri andıran akıllı işlev tanıma teknolojisiyle geliştirilecek cihazlarla birlikte kullanıcılar, klavye ve fare kullanmadan bilgisayarlarını kontrol edebilecekler. Üç boyutlu arayüz sayesinde ekrana bile dokunma ihtiyacı duymayacak kullanıcılar, hali hazırda fotoğraf çekmek için kullanılan uzaktan kontrollerin çok daha gelişmiş şekillerine sahip olacaklar.

İlk etapta bilgisayar, akıllı telefon ve tablet üzerinde geliştirilecek teknolojinin ilerleyen süreçte başta Apple TV olmak üzere şirketin birçok ürünün de yer alması bekleniyor.

Kodak lisanı işe yaradı

Son dönemde oldukça revaşta olan aksiyon kameralar konusunda sessiz gözüken Apple'ın, çalışmalarını sessiz sedasız sürdürdüğü ortaya çıktı. Şirket, 2 yıl önce Kodak'tan satın aldığı bir teknoloji üzerinden geliştirdiği bir patentin ödül almasıyla birlikte ortaya çıkan Apple aksiyon kamera projesi, ortaya çıkan özellikleriyle pazardaki aksiyon kameralardan ayrılacak.Ortaya çıkan patente göre Apple'ın üreteceği aksiyon kamera, sahip olacağı birden fazla mercekle pazardaki rakiplerinden ayrılmayı başarak. Sahip olduğu birden fazla mercek ile pazardaki aksiyon kameraların en önemli sorunu olan sarsılmayı giderebilecek bir sisteme sahip olacak Apple aksiyon kamera, bu sayede görtünde oluşacak bozulmaların da önüne geçmeyi başaracak.

Kameranın bir diğer artısı da, Apple Watch ile senkronize çalışması. Kullanıcılar akıllı saatleri ile kameranın çektiği görüntüleri kablosuz bağlantı üzerine kontrol edebilecekleri gibi kamerayı diledikleri gibi yönlendirebilecekler.

Projenin hayata geçse de, Apple'ın aksiyon kameralar için ne zaman üretime geçeceği konusunda bir bilgi verilmiyor. Yine de aksiyon kameraların oldukça popüler olduğunu düşünürsek, yeni bir teknoloji üretilmeden önce Apple'ın aksiyon kameraların ekmeğini de yemek isteyeceğini söyleyebiliriz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun