Ar-Ge 05 AĞUSTOS 2015 / 10:36

Airbus ses hızını katlamaya hazırlanıyor

Airbus’un yaptığı son hamle, kıtaları birbirine yakınlaştıracak gibi görünüyor. Şirket, aldığı yeni patent ile ses hızının 4,5 katına çıkabilecek jet üretmeyi planlıyor.Geçtiğimiz ay gerçekleşen patent alımıyla birlikte “hipersonik” jet üretmeyi planlayan Airbus, bu sayede uçuş sürelerini önemli ölçüde azaltmayı hedefliyor. Ses hızının 4,5 katına çıkabileceği iddia edilen jet, Amerika Kıtası ve Avrupa arasındaki 14-15 saatlik uçuş sürelerini 3 saate çekebilecek.

The Wired'da yayınlanan habere göre, Concorde ve Tupolev Tu-144 gibi süpersonik uçaklarla kıyaslandığında tasarım olarak oldukça öne çıkacak gibi görünen Airbus Jet, ulaştığı yüksek hızla birlikte “uçak gürültüsü” olarak adlandırılan ses duvarını da alt seviyelere indirebilecek. Hali hazırda 20 kişi kapasitesiyle üretilmesi planlanan Airbus Jet’in ilerleyen tarihlerde yeni tasarımlarla birlikte yolcu kapasitesini artırması bekleniyor.

Airbus için alınan patente ve tasarıma bakıldığında, üretilecek jetin birden fazla yakıt sistemine sahip olacağını söyleyebiliriz. Turbo jet ve roket motoru ile havada ivme kazanacak jet, daha sonra devreye girecek kanat motorları ile birlikte varış noktasına odaklanıp, en yüksek hıza erişecek.

Her ne kadar patent alınıp, tasarım konusunda gelişmeler olsa da, Airbus konuyla ilgili bir açıklama yapmaktan kaçındı. Uçağın yakın bir tarihte üretilip, üretilmeyeceği belli olmasa da, Airbus’ın bu hamlesinin hava trafiğini yeniden şekillendireceğini söylemek mümkün.