Ar-Ge 19 MART 2013 / 10:59

3 boyutlu yazıcıların karanlık yüzü: Silah üretimine izin çıktı

3 boyutlu yazıcılar hayatı kolaylaştıran yapısıyla git gide daha geniş bir kullanım alanına sahip olurken, Defense Distributed örgütü, silah üretmek için gerekli izinleri aldığını açıklaması bu teknojinin faydaları yanında getirdiği zararları da gündeme getirdi. Kalemden binaya kadar geniş bir yelpazede kullanılan 3 boyutlu yazıcı teknolojisi bugüne kadar hep hayatı kolaylaştırması ve faydaları ile gündeme geliyordu. The Verge’in haberine göre, İnternet merkezli açık kaynaklı bir örgüt olan Defense Distributed, 3D yazıcılarda silah üretilmesini amaçlayan ‘Wiki Weapon’ projesinde sona gelerek, silah üretimi ve satışları için gerekli izinleri elde etti. Geçtiğimiz ay ilk makineli tüfeğini üreten kuruluş, seri üretime geçmeye hazırlanıyor.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=q10Jz2qIog8[/youtube]

Bunun yanı sıra ABD Alkol, Tütün ve Ateşli Silaha Bürosu’ndan (BATF) alınan izin, lisansın üzerine vergi muafiyetiyle ilgili ek bir izinle genişletilirse, yazıcı ve üretimde kullanılan materyalin maliyetini karşılamak için Defense Distributed’a otomotik silahlar gibi daha fazla silah üretmesini de sağlayacak. Bu tabloya karşı son dönemde artan silahlı saldırılar sebebiyle ülke genelinde silah üretimi ve satışı yasalarını değiştirmeye hazırlayan ABD Hükümeti’nin alacağı kararları tekrar gözden geçirmesine sebep olacağa benziyor.
YORUMLAR
isim soyisim * 09 MART 2014 / 10:18 0 0
çooook kötü olmuş yaa
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun