Ar-Ge 17 ŞUBAT 2016 / 10:14

3 boyutlu yazıcıdan doku ve organ üretilebilecek

3 boyutlu yazıcıların kullanım alanları her geçen genişliyor. Wake Forest Baptist Tıp Merkezi'nin son çalışması da bunu doğrular nitelikte.

Günümüzün en çok dikkat çeken teknoloji eğilimleri arasında yer alan 3 boyutlu yazıcılar, her geçen gün daha fazla alanda kendisine yer buluyor. Özellikle sağlık sektöründe etkisini hissetirmeye başlayan 3 boyutlu yazıcılar, uvuzlarını yitirmiş birçok insan için de umut ışığı olacak gibi görünüyor.

Bu durumu kanıtlayan bir hamle Wake Forest Baptist Tıp Merkezi'ndeki araştırma ekibinden geldi. Sünger gibi içinde mikroskopik kanallar bulunan üç boyutlu hücreler basmayı başaran uzmanlar, bu konudaki en önemli sorun olan hücrelerin nefes alma problemini de gidermeyi başardı. Mikroskopik kanallar sayesinde oksijen alışverişini sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilen hücreler, "Entegre Doku ve Organ Baskı Sistemi" adındaki yöntemle birlikte kendisini yenileyebiliyor.

Biyolojikolarak bozunma özelliğine sahip plastik ve su bazlı bir jel kullanılan yöntemde, çözünebilir plastikle oluşturulmak istenen yapıya şekil verilirken, hücrelerin yer aldığı su bazlı jel yardımıyla da bu hücrelerin büyümesi için gerekli ortam oluşturuluyor. 

Hayvanlar üzerinde denenen yöntemde, üç boyutlu yazıcıdan çıkan uzuvlar ve parçalar, nakil işleminden sonra plastik formunda etkisiyle çözünerek yerini, protein bazlı akıcılığı oldukça düşük sıvı bir ortama bırakıyor. Devamında ise nakledilen uzuvlar ve parçalar içerisinde kan damarları ve sinirler oluşuyor. 

Konuyla ilgili daha geniş bilgi için bu adresi kullanabilirsiniz.