Aksesuar 20 KASIM 2015 / 11:00

Kadınları saldırılardan koruyan akıllı takı 'ROAR'

Son dönemlerde cinsiyete dayalı baskı ve üstünlük kurmayı amaçlayan, tehdit, dayatma, psikolojik ve cinsel istismarla sonuçlanan; kadın haklarını ihlal eden eylemlerin sayısının arttığını görüyoruz. İşte bir Indiegogo projesi tam da bu sorunu çözmeyi hedefliyor.

Tüm dünyanın ortak problemi olan kadına şiddet konusunda, ROAR teknolojiden yararlanarak bir alternatif sunuyor. “Athena” isimli cihaz, kadınların kendilerini tehlikede hissettiği noktada bir düğmeye dokunarak; imdat çağrısında bulunmasını sağlıyor.

Kullanıcıların kendilerini tehlikede hissettikleri anda üzerinde yer alan tuşa üç saniye basılı tutarak aktive ettikleri cihazın sessiz ve alarm olarak iki modu bulunuyor. Kadınları fiziksel saldırılardan korumak misyonunu üstelenen cihaz, saldırı anında kullanıcının konumunu önceden kayıtlı kişilere yolluyor. Konum gönderilecek kişiler cihazın ortak çalıştığı ROAR isimli mobil uygulamada kaydediliyor.Küçük yapısı sayesinde kolayca taşınabilen ürün, şık görüntüsüyle kolye, broş olarak da kullanılabiliyor. Amaçlarının toplumda farkındalık yaratmak olduğunu belirten şirket, satılan her cihazın gelirlerinin bir bölümünü empati arttırmak ve şiddeti azaltmak adına yapılan eğitim programlarına yatırıyor.

Hayata geçmesi için 40 bin dolar toplaması gereken ROAR, 243 bin dolar toplayarak beklenenin üstüne çıkmış durumda. 75 dolara satın alabileceğiniz cihazın, 100 dolarlık versiyonunu aldığınızda; “Women Against Abuse” derneğinde ihtiyacı olan bir kadına da cihazdan yollanıyor.
 
ETİKETLER : ROAR Athena Kadına Şiddet
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun