Aksesuar 13 ŞUBAT 2016 / 10:00

Arabalara kablosuz şarj teknolojisi geliyor

Her gün yeni bir teknolojik gelişmeyle karşılaştığımız şu günlerde, çoğumuzun sabırsızlıkla beklediği yenilik, cihazların kablolardan kurtularak enerji ihtiyaçlarını kablosuz olarak çözümlenmesi

Otomobil kullanıcılarının telefonlarını uğraşsız bir şekilde “bırak ve şarj et” yöntemiyle şarj etme isteğine araç üreticileri kayıtsız kalamadı ve kar amacı gütmeyen kablosuz şarj standartlarını destekleyen Open Dots Alliance organizasyonu tarafından geliştirilen teknoloji önde gelen otomobil firmaları tarafından kullanılmaya başlandı.

CDT Bilgi Teknolojileri de konuyla ilgili olarak Mentor Graphics’in geliştirdiği devre tasarım ve gömülü sistem çözümleri ürünleriyle hem tasarım hem de yazılım noktasında ürün ve hizmetlerini sunuyor. Araçlar için geliştirilen kablosuz şarj teknolojisi sadece telefonlarla sınırlı değil; tablet, notebook ve benzeri diğer elektrikli aletler için de kullanılabileceği belirtiliyor. Üreticiler, yüzde 100’e yakın cihaz verimliliği sağlayan, düşük maliyetli bu teknolojinin hızla yayılacağı ve otomotiv sektörü dışında da kullanımının artacağını öngörüyor.