Aksesuar 22 EKİM 2015 / 14:00

Akıllı saat kayışı "Unique"

​Teknoloji geliştikçe hayatımızdaki akıllı cihazların sayısı artıyor. Son 1 yıldır akıllı ünvana erişmiş cihazlar saat, bileklik, yüzük gibi telefona bağımlı aksesuarlar olmanın dışına çıkamıyorlar.

Bir Kickstarter projesi olan Unique isimli cihaz ise, akıllı bir saat kayışı. Bir saat kayışı olarak istediğiniz her saati, akıllı hale dönüştüren cihaz, NFC teknolojisi ile toplu taşıma bileti, fiziksel aktivite takipleri, bildirim merkezi gibi temel görevleri yerine getirebiliyor.

Projenin hayata geçmesi için gereken 50.000 dolarlık fonu toplayan girişimcilerin bugün Kickstarter’da ki kampanyası sona eriyor. 2016’da satışa çıkacağı öngörülen Unique’in beş temel özelliği bulunuyor. Atılan adım sayısı, yakılan kalori, uyku takibi, aktivite takibi gibi veri türlerini, telefona aktaran ürün, marka bağımsız olarak her telefonla eşleşerek telefonunuza gelen çağrıları yanıtlamaya da imkân veriyor. Telefonunuzu uzakta bıraktığınızda sinyal vererek kaybetme riskini azaltıyor ve NFC teknolojisi ile toplu taşıma bileti, ofis ya da otel oda giriş kartı olabilen akıllı kayış tamamen el yapımı üretiliyor.