Aksesuar 20 OCAK 2014 / 09:16

Akıllı cihazlar siber suçların yeni hedefi

Tüketici elektroniği ürünleri akıllı hale geldikçe, bilgisayar ve internet bağlantıları sayesinde kötü niyetli yazılımların odağına yerleşiyor. Otomobil, TV, oyun konsolu, buzdolabı gibi bilgisayarlaştırılan pek çok cihazda ağırlıklı olarak ; saldırıların en hızlı yükseliş gösterdiği işletim sistemi olan Android kullanılıyor. Android işletim sistemi, bugün artan mobil cihaz kullanımı nedeniyle günümüzde öne çıkıyor.

ESET Araştırma Uzmanları, yeni nesil ev aletleri ve bilgisayar tehditleri açısından geleneksel olmayan ancak hedef olabilecek akıllı cihazların otomobiller, akıllı tvler, akıllı aydınlatma sistemleri ve akıllı evler, buzdolapları , giyilebilir teknoloji cihazları, oyun konsolu, saatler, ev aletleri olarak sıralıyor.

Akıllı otomobiller aklını ne için kullanacak
Günümüzde gittikçe daha karmaşık bilgisayar sistemlerine sahip olan ve içindeki parametrelerin akıllı telefonlar ve yazılımlar aracılığıyla kontrol edilebildiği otomobiller kullanılıyor. Bu cihazlardaki güvenlik açıklarının saldırganlar tarafından bulunarak suistimal edilme ihtimali gün geçtikçe artıyor. Bazı otomobillerin sunduğu internet bağlantısı kabiliyeti ile bu tür saldırılar daha kolay bir hale gelebilir.

Biz TVyi değil, TV bizi izleyebilir
Teknolojik anlamda evrim geçiren televizyonlar, internete bağlanarak içerik indirmeyi mümkün kılıyor. TV'nin bulunduğu evde olup bitenleri görebilecek ön kameranın da eklenmesiyle gelecekte bu cihazların siber suçluların hedefi haline geleceği söylenebilir. Gelecekte bu cihazlar için daha çok tehdidin tasarlanacağı ihtimal dahilindedir, ancak doğrudan kâr elde etmek yerine mağdurun gizliliğini işgal etmeye odaklanılacağı da söylenebilir.

Bin şişe süt

Akıllı aydınlatma sistemlerinin siber suçluların eline geçmesi, güvenliğin, karanlığın eline geçmesine yol açar. Zira, akıllı evlerde kilit, pencere, iletişim bağlantıları, acil durum sinyalleri gibi kriz kontrol araçları da internete bağlı ve kötü niyetli yazılımların saldırısına açık. Suçların tespiti için kullanılacak IP kameraları da izlemek ve temel komutları vermek mümkün. Core Security araştırmacılarının bazı IP kameralarda keşfettiği güvenlik açıklarına göre saldırganlar, mağdurun izni olmadan kayıtları ele geçirebilmekte ve bu cihazların web arayüzünde istedikleri komutları yürütebilmektedir.

 Google Glass
2013'te bütün pazarları sallayan cihazlardan biri olan Google Glass, artırılmış gerçeklik deneyimi ve ses komutlarıyla internete bağlanabilme özelliği sunmaktadır. Google Glass'ın kullanıcıların büyük çoğunluğu tarafından benimsenmesi ve bankalar veya gerçek para ile ödenen hizmetler için kullanılması halinde, bilgi hırsızlığı için tasarlanan kötü niyetli kodların hedefi olma ihtimali yüksektir.

Güvenlikten sonra, internet bağlantılı buzdolapları, yiyeceklerin durumunu  tespit edip, yerine yeni siparişler verebiliyor. Bu noktada kötü amaçlı yazılımlar, durum ve miktar bilgisini değiştirip yönelendirilmiş siparişler verebilr. Oyun konsolu,saatler, ev aletleri gibi cihazlar da benzer şekilde yönetilebiliyor ve güvenlik riski içeriyor.

 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun