Akıllı Telefonlar 17 OCAK 2014 / 16:31

Yörüngede bir tur atalım mı?

İTÜ öğrencisi Tunahan Kent 'in bitirme ödevi olarak hazırladığı iTraject mobil uygulamasıyla  yörüngede tur atmak mümkün.

İTÜ Uçak ve Uzay Mühendisliği Fakültesi öğrencilerinden Tunahan Kent, bitirme projesi olarak hazırladığı iTraject uygulamasıyla yörüngede yolculuk deneyimi sunuyor. 1950-2050 yılları arasındaki gök cisimlerinin gerçek konumlarını baz alarak mobil uygulama tasarladı. Yörüngede yolculuk yapmayı sağlayan ve Kent’in bitirme projesi olarak çalıştığı “iTraject” adlı uygulama,
Kullanıcılar, kendi manevralarıyla Apollo görevlerinin benzerlerini yapabiliyor, manevraları kaydedip gerçekleriyle karşılaştırabiliyor. Uygulama, uzayda araçların nasıl yolculuk yaptığını merak edenlerin özellikle dikkatini çekiyor. Yanı sıra, yörünge mekaniği çalışan öğrenciler ve konuyla ilgili öğretim üyeleri için derslerde destekleyici görsel unsur olma niteliği de taşıyor. Bu yönüyle, Uzay Mühendisliği başta olmak üzere, ilgili diğer mühendislik bölümlerinde kullanılması da mümkün olacak.

Newton'un 2. Hareket Yasası, Evrensel Çekim Yasası ve Kepler'in Gezegensel Hareket Yasaları üzerine kurulu, numerik çözücülü bir simulasyon olan iTraject, Ay ve Dünya sisteminin kütle merkezini Atalet ekseni kabul eden, VSOP-87 teorisi gibi hassas astronomik algoritmalar ile geliştirildi. Uygulamayı indiren kullanıcının konum bilgilerine göre aracın yer istasyonu parametrelerini de sunuyor.

Uygulamanın videosunu http://www.youtube.com/watch?v=msCEdOq5WhI adresinden izleyebilirsiniz.
ETİKETLER : itraject İTÜ
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun