Akıllı Telefonlar 22 ARALIK 2014 / 14:40

Xiaomi'nin yükselişi sürüyor

Akıllı telefon pazarının yeni yüzlerinden Çinli Xiaomi, adından söz ettirmeye devam ediyor. Xiaomi, Singapurlu varlık fonu GIC'ın da aralarında olduğu uluslararası yatırımcılardan 1 milyar doların üzerinde yatırım çekerek, değerini 45 milyar dolara ulaştırmayı başardı. 


Gartner tarafından açıklanan son rapora göre, Samsung akıllı telefon pazarındaki liderliğini korusa da, şirketin Pazar payının önemli bir kısmını Xiaomi’ye kaptırdığını görüyoruz. Geçtiğimiz yılın üçüncü çeyreğine göre 12 milyon akıllı telefon daha fazla satan Xiaomi, uygun fiyata sunduğu amiral gemisi cihazlarla özellikle Uzakdoğu ve Güney Asya ülkelerinde kendine sağlam bir yer edinmeyi başardı. Yakın zamanda küresel pazara da açılması beklenen şirketin, bu pazarlara açılmasıyla beraber hedeflediği Pazar liderliğine ulaşması da çok zor görünmüyor.

Google’ın eski yöneticilerinden Hugo Barra’nın liderliğinde pazara giriş yapan şirket, Mi4 gibi üst sınıf bir akıllı telefonu 400 dolar gibi fiyata piyasaya sürerken, orta segmentte yer almasına karşın üstün ekran çözünürlüklü telefonlarını da Hindistan gibi önemli bir pazarda 100 dolara sunarak, oldukça agresif bir fiyat politikası izlemişti. Görünen o ki, şirket izlediği politikanın meyvelerini toplamaya başladı. Akıllı telefon pazarındaki payını yükselten şirket, son olarak aldığı 1 milyar dolarlık yatırımla gücüne güç katacak gibi görünüyor.

All Stars Investments, Rusya'dan DST Global ve Alibaba Group'a bağlı Yunfeng Capital gibi şirketlerden 1 milyar dolarlık bir yatırım almayı başaran Xiaomi, değerini bir önceki yıla oranla yüzde 350 oranında artırmayı başarırken, yakın zamanda Türkiye’nin de aralarında bulunduğu bir çok ülkede daha satış yapmaya başlayarak, değerini önümüzdeki yıllarda da katlamayı amaçlıyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun