Akıllı Telefonlar 16 OCAK 2016 / 12:04

Xiaomi beklentilerin altında kaldı

Geçtiğimiz iki yılı, özellikle Asya pazarında elde ettiği başarılı büyüme ile geçiren Xiaomi, 2015 yılını beklentilerin altında kalarak tamamladı.

Özellikle Çin ve Asya pazarında elde ettiği başarılar dikkat çeken Xiaomi, 2015 yılında sınıfta kaldı. Çinli şirket, piyasaya sürdüğü amiral gemisi cihazları, uygun bir fiyat politikası ile tüketicilerle buluşturmuş, tüketiciler tarafından "Çinli Apple" olarak adlandırılmaya başlanmıştı. 

Elde edilen başarılar ve zirvede geçen dönemden sonra Xiaomi ilk olarak Çin'deki liderliğini Huawei'ye kaptırmıştı. Son açıklanan bilançoya göre de beklentilerin oldukça altında kalan şirket, 2015 yılını 70 milyon akıllı telefon satışı ile geçirdi. 2014 yılında 61,12 milyon adet telefon satan şirket satışlarını geçtiğimiz yılara göre yüzde 15 arttırmış görünüyor. 80 milyon akıllı telefon satış hedefinin gerisinde kalan şirket, ilerleyen süreçte piyasaya süreceği yeni üst segment cihaz ile beklentilerini karşılayabilir.

Bunun yanı sıra yakında yeni pazarlarda da boy göstermeye hazırlanan Xiaomi, Çin'de ve yer aldığı diğer pazarlardaki fiyat politikasını izlemesi durumunda, akıllı telefon satışlarını istediği düzeye çıkartabilir.

Ortadoğu pazarına giriş yapması beklenen Xiaomi'nin 2016 yılında nasıl bir tablo ortaya koyacağını ise zaman gösterecek.