Akıllı Telefonlar 06 KASIM 2015 / 14:47

Sony Xperia Z5 serisi telefonlar tanıtıldı

Sony'nin yeni nesil üst seviye akılı telefon serisi Z5 modelleri, dün gerçekleştirilen bir etkinlikte tanıtıldı.

Akıllı telefon piyasasının önemli markalarından Sony, yeni nesil amiral gemisi serisi Xperia Z5 telefonlarının tanıtımını gerçekleştirdi. Yeni seri üst seviye telefonlar, önceden de bilindiği üzere Xperia Z5, Xperia Z5 Compact ve Xperia Z5 Premium'u içeriyor.

Telefonlarda tasarımsal anlamda değişikliğe gidildiği gözlemleniyor. Z3 serisi telefonlar, düz bir yapının yanı sıra kenarlarının eğimli olmasıyla ön plana çıkıyordu. Z5 serisi telefonların ise kenarları da düz bir yapıda. Ayrıca Xperia'ların bir ikonu haline gelen iri, yuvarlak biçimindeki güç tuşundan vazgeçilerek parmak izi okuyuculu bir butona yer verilmiş. Dış malzeme olarak daha mat bir madde kullanılıyor; gayet sağlam görünüyor. Tabii bu noktada Premium için daha farklı bir malzemeye yer verilmiş. Altın rengindeki Premium'un malzemesi, altın rengindeki Galaxy S6 ile hemen hemen aynı görünüyor. Son derece şık göründüğünü belirtmemizde fayda var.

Ekran boyutları Z5 Premium için 5.5, Z5 için 5.2, Z5 Compact için 4.6 inç olarak belirlenmiş. Çözünürlüklerde ise sırasıyla 4K, Full HD ve HD tercih edilmiş. 4K ekranlı Premium 806 ppi değerine ulaşıyor.

Kamerada ise yıllardır kullanılan 20 megapiksellik sensörlere elveda edilerek 23 megapiksele geçiş yapılmış. Beraberinde fotoğraf kalitesiyle ilgili ciddi geliştirmelere de yer verilmiş. Kamera hakkındaki yorumlarımızı, ürünleri test ettikten sonra sizlerle paylaşacağız.

Her üç model de Snapdragon 810 çipsetini kullanıyor. Z5 ve Z5 Premium'da 3'er GB RAM'e yer verilirken Z5 Compact'te 2 GB RAM yeterli görülmüş. Depolama alanları ise hepsinin 32 GB ve 200 GB'ye kadar microSD kart desteği sunuyor.

Fiyatlandırmalar ise gerçekten dikkat çekici. Z5 Compact 2000 TL, Z5 2500 TL, Z5 Premium ise 2800 TL fiyat etiketine sahip. Aralık ayı içerisinde Türkiye'de satışına başlanacak.