Akıllı Telefonlar 04 EKİM 2013 / 10:17

Sony Xperia Z1 2 bin 199 liraya Türkiye’de

Japon devinin amiral gemisi Türkiye’de tanıtılırken, 10 Ekim’de kullanıcılarla buluşacağı bilgisi verildi. Ayrıca akıllı saatin de kısa süre içerisinde piyasadaki yerini alacağı aktarıldı.Apple’ın 5S ve 5C modelleriyle piyasayı hareketlendirmesi rekabet ettiği şirketleri de canladırıyor. Zira marka algısıyla her zaman kendisine müşteri bulan Apple’a karşı farklı teknolojilerle müşterilerin ilgisini çekmeye çalışan şirketler, yeni telefonlarını tanıtıyor. Nokia’nın 41 megapiksellik kamerası bulunan Lumia 1025 modelinin ardından Sony’nin ilk kez kompakt makinelerdeki sensörü içine sığdırdığı telefonu tanıtıldı.

Türkiye’de 10 Ekim’de çıkacak telefonun en önemli özelliklerinin başında bir önceki modelinde olduğu gibi su geçirmeme özelliği bulunuyor. Özellikle yaz aylarında telefonun ıslak ortamlarda da kullanılabileceği görülüyor. Ama okuyucularımızı uyaralım; telefonu tuzlu suda kullanmak oksitlenmeye sebep olduğu için sadece havuz ve göl gibi ortamların tercih edilmesi tavsiye ediliyor.Telefonla su altında –su geçirmez bir kulaklık ile- müzik dinlemek de mümkün. Elbette fotoğraf ve video kaydı da su altında yapılabiliyor.

Kamera

Telefonun içerisinde Sony’nin diğer markalar tarafından da kullanılan sensörünün bulunması heyecan yaratıyor. Bununla birlikte telefonun kendi işlemcisi dışında ayrıca fotoğraf işlemek için de bir işlemci bulunuyor. 20.7 megapiksellik kamera, Sony’nin daha önce ödül alan G lensini kullanıyor.Ayrıca birçok kişinin merakla beklediği harici lens QX10, telefona bluetooth ile bağlanarak bağımsız olarak fotoğraflar çekilmesini sağlıyor. QX10 sadece Xperia’larla değil, tüm telefonlarla iletişim kurarak özel kareler yakalanmasına olanak tanıyor.

Toplantıda üzerinde durulan yeniliklerden biri de “Timeshift” uygulaması oldu. Bu uygulama 2 saniye içerisinde tam 61 görüntü yakalayarak en iyisinin seçilmesine fırsat veriyor.Ekran

Toplantıda üzerinde durulan X-Reality teknolojisi ise “piksel tamamlama” özelliği ile ekran üzerinde gördüğümüz o dağınık görüntülerin, bulanık resimlerin önüne geçiliyor. Artık bu seviye telefonlarda Full HD ekran standart haline geldi ve Xperia Z1’in 5 inçlik ekranında da bu özellik mevcut.

Yeni uygulamalar

Kamera özellikleri arasında verdiğimiz Timeshift’in dışında üç yeni uygulama bulunuyor. Info-Eye ismi verilen uygulama, kamerayla çektiğiniz alan hakkında veriler sunuyor. Örnek olarak çekilen bir tarihi mekânın tüm detayları telefona geliyor. Trip-advisor ile etrafta gezilebilecek yerlerle ilgili bilgi veriliyor.Telefon da bir de artırılmış gerçeklik uygulaması bulunuyor. Bu uygulama içerisinde kamera kullanıldığında ortam istenildiği gibi değiştirilebliyor. Örneğin, dinozorların yaşadığı bir parkta fotoğraf çekilmek bu uygulamayla mümkün oluyor. Açıkçası daha çok küçük kullanıcıların ilgisini çekebilecek bir uygulamanın ötesine geçemez. Bu arada Sony’nin telefonunda bahsettiğimiz uygulamanın ismi “Dinazor” olarak geçiyor. Dev şirketin böyle bir hata yapması düşündürücü.

Social Live özelliği telefonla çekilen görüntünün canlı yayın olarak Facebook’tan yayınlanmasını sağlıyor. Telif hakları gibi sorunlar yaşanmaması için 10 dakika ile sınırlanan canlı yayın özelliğinin sıkça kullanılacağını sanıyoruz. Gezi Parkı olayları sırasında telefonlar üzerinden canlı yayın yapıldı. Bu teknolojilerin gelişmesinin önündeki tek engel ise telif hakları olarak görülüyor.Sony Xperia Z1 ile aynı anda biraz daha büyük bir model olan Xperia Z Ultra ve Xperia tablet 2 de piyasada olacak. Tüm operatörlerde yer alacak Xperia Z1, 2 bin 199 liraya kullanıcılarla buluşacak.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun