Akıllı Telefonlar 24 ŞUBAT 2016 / 14:26

Sony, Xperia Z serisini durduruyor

Sony'nin uzun yıllardır sürdürdüğü amiral gemisi serisi Xperia Z, bundan böyle yerini Xperia X'lere bırakacak gibi.

Sony, Ericsson'u satın almasının ardından çıkardığı ilk amiral gemisi Xperia S'in ardından Z serisini piyasaya çıkararak suya dayanıklılık özelliğinin yanı sıra güncel üst seviye akıllı telefonlarla yarışabilecek donanıma sahip telefonlarını sunmaya başlamıştı. İlk Xperia Z'nin üzerinden çok sayıda telefon geçti; bugün Xperia Z5 serisi ile yoluna devam ediyor. Fakat şirket bu Z serisini ilerletmek yerine farklı bir yol alacak gibi görünüyor.

Japon teknoloji şirketinin Almanya ayağının Facebook'taki bir kullanıcı yorumuna verdiği cevaba göre Xperia Z6 diye bir telefon çıkmayacak ve Xperia X modelleri Xperia Z'lerin yerini alacak. Bu durumda aslında Z serisinin isim değişikliğiyle yoluna devam edeceğini varsayabiliriz. İsim değişikliğinin sebebi tamamen ticari olabileceği gibi, X serisiyle beraber amiral gemilerine yepyeni bir özellik getirilecek olabilir.

Diğer taraftan Sony'nin Bulgaristan ayağında, X serisinin tam anlamıyla bir dönüşüm olmayacağını, yepyeni bir seri olacağı söyleniyor.

Bu noktada Sony'nin planlarının henüz tam oturmadığını veya planlarını farklı ülkelerdeki müdürlüklerine henüz yeterince iyi anlatmadığı sonucuna da varabiliriz. Bakalım Sony Xperia X serisiyle neler yapacak...