Akıllı Telefonlar 16 ŞUBAT 2016 / 16:54

Sony'nin yeni mobil sensörü duyuruldu

Sony'nin akıllı telefonlar için hazırladığı yeni sensörü IMX318'in duyurusu yapıldı. Yeni sensör, görüntü sabitleme konusunda iddialı.

Mobil cihazlarla beraber gelişen kameralar, daha küçük alana daha iyi görüntü kalitesi sığdırma konusunda oldukça başarılılar. Sadece 5 - 6 yılda mobil kameraların ne kadar yol aldığını düşünürseniz, aradaki gelişmeleri daha iyi farkedebilirsiniz. Sony de sektöre kamera sensörü üreten markalar arasında. Şirket Z5 serisiyle 23 megapiksellik yeni sensörünü kullanıcılara sunarken, şimdi de 22.5 megapiksellik IMX318 sensörüyle karşımıza çıkıyor.

IMX318 sensörü, hibrit otofokus ve 3 yönlü dijital titreme engellemeyle entegre gelen ilk CMOS sensörü. Hibrit otofokusun fotoğraflarda 0.03, 60 fps videoda ise 0.017 saniyede sabitleme yapabildiği belirtiliyor. Aşağıdaki videoyu izleyerek otofokusun hızı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz:Yeni sensörün bir diğer marifeti ise 3 yönli görüntü stabilizasyonu. Harici bir jiroskop sensöründen gelen verileri kendi içerisindeki işlemcisinde işleyen sensör, stabilizasyon konusunda bir hayli iyi iş çıkarabiliyor. Aşağıdaki videoda da titreme engellemenin ne şekilde çalıştığını görebilirsiniz:Görüntünün, sensör içerisindeki özel işlemci üzerinden işlenmesi sayesinde daha az güç tüketimine sebep olacağı söyleniyor. Ayrıca optik titreşim engelleme (OIS) sistemlerinde meydana gelebilen lense bağlı görüntü bozulmalarının da önüne geçiliyor.

IMX318 sensörü 1/2.6 inç boyutunda ve 22.5 megapiksel çözünürlüğünde. IMX230'dan daha küçük piksellere sahip olan IMX318'in buna rağmen düşük ışıkta görüntü kalitesi kaybı olmadığını iddia ediliyor. Yeni sensörün, 2016 sonunda çıkacak olan akıllı telefonlarda yerini alacağı belirtiliyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun