Akıllı Telefonlar 20 MAYIS 2015 / 15:25

Samsung Galaxy S6 inceleme

Akıllı telefon sektörünün önde gelen markalarından Samsung, amiral gemisi telefonlarını dahil ettiği Galaxy S serisine yeni bir üye daha kattı: S6. Bundan önceki Galaxy S’lere göre ciddi farklılıklar barındıran Galaxy S6’yı şimdi biraz yakından tanıyalım.

Nihayet metal çerçeve

Samsung’un uzunca bir süredir devam ettirmekte olduğu fakat artık son dönemlerde kullanıcıların şikayetlerine konu olan plastik kasa devri, Galaxy S6 modeliyle beraber sona ermiş görünüyor. Firma bu ürününde metal çerçeve ile camı harmanlamış. Eski Galaxy S’lerdeki “oyuncakvari” tutuş hissiyle yakından uzaktan alakası  yok. Telefonu elinize aldığınızda sağlam bir ürün tuttuğunuzu hissediyorsunuz. 6.8 mm kalınlığındaki kasanın arkasında minik bir kamera çıkıntısı yer alıyor. Ürünün ağırlığı ise 138 gram.Ürünün ön tarafı, alışılagelmiş Samsung telefonlardan çok da farklı değil. Üst  tarafında sensörler, ön kamera ve ahize yer alırken Samsung’un imzası denebilecek fiziksel Home tuşu yine alt tarafa yerleştirilmiş.Fiziksel tuşun iki yanında da dokunmatik uygulama geçiş ve geri tuşları bulunuyor. Bu dokunmatik tuşlar köşeye biraz fazla yakın yerleştirilmiş olduğundan zaman zaman elimiz çarpabiliyor.


Samsung Galaxy S6’nın alt kısmı, iPhone 6 ile büyük benzerlik gösteriyor.


Parmak izi okuyucusu

Fiziksel tuş, aynı zamanda parmak izi de algılayabiliyor. Parmak izimizle telefonunun kilidini açma gibi işlemler gerçekleştirebiliyoruz. Fakat parmak izi okuma  özelliği Apple telefonlardaki kadar isabetli çalışmıyor. Telefonun kilidini açmak için parmağınızı birkaç kere okutmak durumunda kalabiliyorsunuz.

Muhteşem bir ekranSamsung Galaxy S6’da şu zamana kadar gördüğüm en iyi ekran yer alıyor. Super AMOLED tipindeki bu ekran, üzerinde milyonlarca  minik kırmızı, yeşil ve mavi renklerde LED’ler barındırıyor ve görüntüyü bu şekilde oluşturuyor. Bunun sonucunda her açıdan net bir şekilde görünen, renk doygunluğu yüksek, siyahları gerçek siyah olarak gösteren bir ekranla karşılaşıyoruz. Özellikle karanlık sahneleri yoğun videolarda Super AMOLED’in farkını net bir şekilde görebiliyoruz. 5.1 inç boyutundaki bu ekran, 2560 x 1440 piksel çözünürlüğe sahip. Çözünürlük bu kadar yüksek olunca haliyle görüntü netliği de inanılmaz seviyelere çıkıyor.

Android 5.0 ve yeni TouchWiz arayüzü

Samsung’un Galaxy S6’da yaptığı en büyük değişikliklerden biri de arayüz tasarımına getirdiği yenilikler. Android 5.0’a geçişle beraber firmanın yeni bir sayfa açtığını görüyoruz. Eski TouchWiz arayüzündeki kalitesizlik gitmiş, yerine son derece modern bir görünüm gelmiş. Üstelik telefonla beraber yüklü halde gelen uygulamaların pek çoğu kaldırılabiliyor. Böylece durduk yere ekranın orta yerine açılan Gameloft uygulamasından ve gereksiz yere kaynak harcayan uygulamalardan kolayca kurtulabiliyoruz.Samsung Galaxy S6’nın içerisinde gelen uygulamalardan en dikkat çekeni ise S Health. Pek çok akıllı telefon markasının hazırlamış olduğu “adım sayar” işlevini bir adım ileri taşıyan Samsung, telefonun arka tarafına yerleştirdiği sensör aracılığıyla kalp ritminin de ölçülmesini mümkün kılıyor. Bu sensör, dikkatli durduğunuz takdirde –parmak izi algılayıcının aksine- son derece isabetli çalışıyor.

Şaşırtıcı derecede başarılı kamera

Samsung Galaxy S6 arka tarafında 16, ön tarafında ise 5 megapiksellik birer kamera bulunduruyor. Yıllardır Apple ürünlerinin renk gerçekliğini takdir etmişimdir. Samsung Galaxy S6’daki kameralarda da artık benzer bir durum söz konusu. Renkler konusunda harika bir iş çıkarıyor. Üstelik Apple ürünlerindeki kameralardan daha yüksek çözünürlüğe sahip. Ayrıca son derece hızlı bir şekilde çekim yapabiliyor. Çekilen fotoğraflardaki derinlik –bir akıllı telefon için- son derece başarılıyken, detaylar konusunda da oldukça iyi iş çıkarıyor.Kameralar fotoğraftaki başarısını video çekimlerinde sürdürüyor. Arka kamera 4K, 1440p, 1080p 60 fps modlarının yanı sıra 1080p 30 fps ayarlarında HDR ve kamera sabitleme modlarını da sunuyor. Ön kamera ise 1440p video kaydı alabiliyor. Özellikle HDR ve 60 fps video modlarının çok başarılı olduğunu söyleyebilirim.

Fazlasıyla güçlü donanım

Samsung Galaxy S6, içerisinde Exynos 7420 çipsetini bulunduruyor. 8 çekirdekli bu işlemcinin 4 çekirdeği düşük güç tüketimi modunu hedefliyorken, diğer 4 çekirdek yüksek performans gerektiren durumlarda aktifleşiyor. 3 GB RAM’i bulunan cihaz, 64 GB dahili hafızaya sahip. Tüm Samsung Galaxy ailesinin aksine S6’da microSD kart yuvası bulunmuyor.Standart kullanımda ve uygulamalarda son derece hızlı çalışan S6, kilit modundan çıkarken ve bazı uygulamalara giriş yaparken nadiren de olsa gecikme yaşatabiliyor. Oyunlarda ise 1440p ekrana rağmen gayet yüksek performans sergileyebiliyor.

Pil ömrü de iyi olaymış…

Samsung Galaxy S6’nın içerisinde 2550 mAh’lik bir batarya yer alıyor. Bu batarya, telefonun 1 gün boyunca kullanılmasını mümkün kılıyor. Oyun oynamanız halinde 1 günün sonunu getirmeniz pek mümkün görünmüyor. Bu problemi Samsung, süper hızlı şarj çözümüyle aşmış. S6 gerçekten çok kısa bir süre içerisinde şarj olabiliyor.Son söz

Samsung’un S6 ile yaptığı radikal değişikliklerin hemen hemen hepsi olumlu yönde sonuç vermiş. Tek dezavantajı ise şarjı. Arayüzün ve cihaz tasarımının değişmesi, yıllardır Samsung’dan uzak duran kitleyi de kendisine çekebilecek durumda. Fiyatının 2500 TL seviyesine çıkmış olması ise ucuz olması sebebiyle Samsung’u tercih edenleri uzaklaştırabilir. S6’nın satışlarının ne durumda olacağını merakla beklemekteyiz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun