Akıllı Telefonlar 27 KASIM 2015 / 11:12

Nokia, Android modelleriyle geri dönüyor

2016'da Microsoft ile anlaşması bitecek olan Nokia telefon üretimine Android işletim sistemiyle devam edecek gibi görünüyor.

Cihazlar bölümünü Microsoft'a sattığından beri sessizliğini koruyan Nokia, en son VR gözlükler için hazırladığı 360 derece kamerasıyla gündeme gelmişti. Microsoft ile yapılan anlaşmaya göre 2016 yılına kadar akıllı telefon satışı yapması yasak olan Nokia, son ay içerisine girilmesiyle ilk akıllı telefonunu görücüye çıkarmaya hazırlanıyor: C1.

Çin'de sızdırıldığı söylenen görsel doğruysa Nokia'nın yeni akıllı telefonu hem Android işletim sistemine hem de Windows 10 işletim sistemine sahip olacak. Görselde önde duran modelde Z Launcher yüklü Android'in çalıştığını görüyoruz. Arkada kalan modelde ise klasik Windows mobil arayüzü bulunuyor.

Basit bir tasarıma sahip olan modelin -özellikle kamera yerleşimiyle- iPhone'u andırdığını söyleyebiliriz. Dikkat çeken bir diğer nokta ise ön yüzeydeki ekran oranı. Ön yüzeyin neredeyse tamamen ekranla kaplı olduğunu görüyoruz.

Nokia'nın yeni telefonlarını Çinli akıllı telefon üreticileriyle beraber üreteceği uzun zamandır biliniyordu. Tabii bu modelin hangi firmayla ortak üretildiği hakkında henüz bir bilgi yok. Ayrıca asıl merak konusu olan husus, telefonun eski Nokia'lar gibi balyoz sağlamlığında olup olmayacağı. Lumia serisi akıllı telefonlarında sağlamlık konusunda ödün vermeyen firma bakalım Çinli üreticilerle bu sağlamlığını koruyabilecek mi.