Akıllı Telefonlar 26 ŞUBAT 2013 / 16:11

Mozilla Firefox OS'u tanıttı

Mozilla Firefox OS'u tanıttı

Uzun süredir mobil cihazlara yönelik bir işletim sistemi üzerinde çalışan Mozilla, Barselona’da düzenlenen Mobile World Congress’de Firefox işletim sistemine sahip ilk akıllı telefonlarını tanıttı. Mobil Dünya Kongresi, birçok şirketin mobil alandaki yeni projelerine sahne olurken, Mozilla da yeni mobil işletim sistemi Firefox OS'u  2013 sonlarına doğru pazara sunmaya hazırlanıyor. ZTE, Alcatel, Sony gibi birçok şirket Firefox OS için donanım hazırlamaya başlarken, şirketin bu akıllı telefonları ilk etapta Brezilya, Kolombiya, Macaristan, Meksika, Karadağ, Polonya, Sırbistan, İspanya ve Venezüela'da satışa sunacağı belirtildi.MWC etkinliğinde ilk defa Firefox işletim sistemine sahip ZTE Open ve Alcatel One Touch akıllı telefonları tanıtan şirketin, Huawei ve LG gibi markaların hazırladığı akıllı telefonları da kısa bir süre sonra görücüye çıkartması bekleniyor.

Mozilla CEO'su Gary Kovacs konuyla ilgili şu açıklamaları yaptı:
“Firefox OS mobil kullanıcılara her yerde açık internetin özgürlüğünü ve yeniliğini getirecek. Tüketiciler internette sevdikleri her şeye kolayca ulaşarak dinamik, zengin ve özgür bir akıllı telefon deneyimine sahip olacaklar.”

Firefox OS işletim sisteminin akıllı telefon pazarına bir hareket getireceği gerçek. Fakat Android ve iOS işletim sistemlerinin akıllı telefon pazarında kurdukları dominasyonun yanı sıra BlackBerry ve Windows işletim sistemlerinin pazardaki paylarını yükseltmesi, pazar içindeki rekabeti oldukça kızıştıracak gibi görünüyor. İlk etapta özellikle ekran boyutları konusunda soru işareti yaratan Firefox işletim sistemli akıllı telefonlar hakkında net bir yorum yapmak için yeni modelleri ve sistemin iyice oturmasını beklemekte fayda var.
ETİKETLER : alcatel firefox os mozilla ZTE