Akıllı Telefonlar 27 AĞUSTOS 2013 / 15:16

Mobil saldırılar gelişiyor

Bu yılın ilk çeyreğinde 509 bini bulan kötü amaçlı ve yüksek risk taşıyan Android uygulama sayısı, ikinci çeyrekte 718 bini aşıyor.


Trend Micro Akdeniz Ülkeleri Genel Müdürü Yakup Börekcioğlu, internet güvenliği ile ilgili 2013 2. çeyrek raporu açıklamasında mobil saldırıların bazı özelliklerine değindi.  'Akıllı telefon satışları cep telefonları geride bıraktı ancak pazarda egemen olan Android işlemcili mobil telefonların  siber saldırıların kurbanı oluyor.' dedi. Mobil tehditler hızla artarken, kurumlar hedefli saldırılardan kurtulamıyor diyen Börekçioğlu çevrim içi bankacılık konusunda güvenlik tedbirleri alınması gerektiğinin altını çizdi. Raporlarda yer alan bilgileri paylaştıklarını ve karşılaştıkları gerçek sorun ve çözümleri  bloglarında da yayınladıklarını  ifade etti.

Siber suçların özellikleri

İkinci çeyrekte öne çıkan özellikler, siber saldırıların  mobil bankacılık üzerine yoğunlaşmakta olduğunu ortaya koyuyor. Ayrıca internet kullanıcılarının sosyal mühendislik araçlarıyla kandırıldığı ve siber suçlara alet edildiği açıklandı. Çevrimiçi bankacılık güvenliği konusundaki bilincin hızla artması gerektiği öne çıkarken, siber saldırganların sosyal mühendislik yöntemleriyle kullanıcıları kandırması da göze çarpıyor.

Mobil tehlikeler gelişiyor

Mobil zararlı yazılımların, sayılarının  artmasının yanısıra hızla gelişmeleri ve etkinleşmeleri daha önemli bir problem olarak karşımıza çıkıyor. OBAD zararlı yazılımı ve “Master Key” açığının ortaya çıkması, Android ekosistemindeki açıkların bulunmasında siber suçluların saldırılarını ve araçlarını geliştirdiklerini ortaya koyuyor. Suç ve saldırıların nitelikleri ve etki alanları gelişme gösteriyor. Siber önlemlerin de bu gelişmelerle paralel düzeyde güçlendirilmesi gerekiyor.Mobil tehditler hızla artarken, kurumlar hedefli saldırılardan kurtulamıyor

Türkiye istenmeyen e-posta yolluyor

Türkiye, en çok istenmeyen e-posta gönderen ilk 10 ülke arasındaki yerini koruyor. Bununla birlikte Türkçe de en fazla istenmeyen e-posta gönderilen dillerden biri olma özelliğini taşıyor.

“Hedefli Saldırılarla” mücadele etmek gün geçtikçe zorlaşıyor. Daha çok Asya/Pasifik merkezli yürütülen Naikon ve Safe saldırılarında kurbanların IP adreslerinin dünyanın yüz ülkesine dağılması kurumların karşılaştıkları sorunları gözler önüne seriyor.

 
ETİKETLER : güvenlik trend micro
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun