Akıllı Telefonlar 07 ARALIK 2015 / 10:43

Microsoft'un yeni fotoğraf canavarı telefonu görüntülendi

Lumia 1020'nin yerini alacak, ekstra yüksek çözünürlüklü kameraya sahip McLaren kod adlı Lumia modelinin yeni fotoğrafları ortaya çıktı.

Nokia, 2012 yılında ilk PureView telefonu olan 808'i piyasaya çıkardığında gerçek anlamda bir kamera devrimi yapmıştı. Telefonlarda kullanılan sensörlerin büyük çoğunluğu 5 veya 8 megapiksel çözünürlüğe sahipken Nokia 808 PureView tam 41 megapiksel sensörüyle çağının çok ilerisinde fotoğraf çekebiliyordu. Firma sonrasında bu sensörü modifiye ederek Lumia 1020 model Windows Phone 8 telefonunda sunmaya karar verdi.

Nokia'nın cihazlar bölümünün Microsoft'a satılmasıyla beraber şimdi Lumia 1020'nin devamı niteliğindeki telefonu Microsoft'tan bekliyoruz. Bundan uzun bir süre önce Microsoft'un McLaren kod adlı telefonu ortaya çıkmıştı. McLaren henüz piyasaya çıkmadı ama fotoğrafları gelmeye devam ediyor. Çin'deki forumlarda McLaren'ın fotoğraflarını paylaşan bir kullanıcı, karşılaştırmalara Lumia 1020'yi de eklemeyi es geçmemiş.


Geometri olarak Lumia 1020 ile bir hayli benzer olan McLaren, 1020 ile hemen hemen aynı genişliğe sahip fakat birkaç milimetre daha uzun. Fotoğraflardan çok belli olmuyor fakat bu iki telefonun kasa kalınlıkları da hemen hemen aynı.Fakat eğer gözümüz yanılmıyorsa McLaren'ın kamera çıktısı daha ince diyebiliriz. Kamera çıktısının görünümüne bakacak olursak, bu kısmın bir kapak aracılığıyla kapanması ihtimali olduğunu söyleyebiliriz. Kamera tümseğinin üzerinde 808 ve 1020'nin aksine LED flaş kullanılıyor.


McLaren projesinin tamamen iptal edildiği söyleniyor. Yani bu telefon büyük ihtimalle asla piyasaya çıkmayacak. Microsoft'un süper yüksek çözünürlüklü PureView modellerine yönelip yönelmeyeceği merak konusu. Neyse, şimdilik yakında piyasaya çıkacak olan Lumia 950 modellerine odaklanalım.