Akıllı Telefonlar 19 OCAK 2015 / 15:15

Microsoft Lumia 535 İnceleme

Microsoft, kendi ismini kullandığı "ilk" Lumia olan 535’i giriş seviye telefon kullanmayı tercih eden tüketicilerin beğenisine sundu.Microsoft adını taşıyan ilk Windows Phone ürünü olan Lumia 535, tek veya çift SIM kart seçeneğiyle raflardaki yerini aldı. Teknik özelliklerine bakıldığında giriş seviye bir cihaz olan Lumia 535, beklentilerin çok fazla yükseltilmemesi gereken bir akıllı telefon deneyimi sunuyor.

5 inçlik qHD ekranla gelen Lumia 535, bu ekranı ön ve arka panelinde yer alan 5 megapiksellik kameralarla destekliyor. 140.2 x 72.4 x 8.8mm boyutlarındaki akıllı telefon, 146 gram ağırlığa sahip. Telefonun fiziksel özelliklerden devam edersek, 6 farklı renk seçeneğine sahip cihazın değiştirebilir kapak seçeneğine sahip olması verimli bir özellik olarak öne çıkıyor. Buna karşın kapaklarda kullanılan malzemenin çok kaliteli olmaması, telefonu ergonomik olmaktan uzaklaştırıyor. Her ne kadar giriş seviyede bir telefon olsa da, özellikle Uzakdoğulu üreticilerin giriş seviye telefonlarını düşündüğümüzde, Microsoft’un bu konuda işi biraz savsakladığını görüyoruz.

Hassas dokunmatik ekran

Bu noktada telefonun dokunmatik ekranına bir parantez açmak gerekiyor. Corning Gorilla Glass 3 ile desteklenen ekranın sağlamlık konusunda birçok rakibinin önünde olduğunu söylesek de, aynı övgüyü ekranın dokunmatik fonksiyonları için söylemek pek de mümkün olmuyor. Gereğinden fazla hassas bir dokunmatik ekrana sahip cihaz, yürüyüş yaparken ya da koşarken kendi kendine açılıp, aramalar yapabiliyor. Birçok yabancı forum sitesinde de benzer sorunlardan dem vurulurken, Microsoft’un konuyla ilgili bir güncelleme yarattığını belirtmek gerek. Güncellemeyi bu adres üzerinden indirebilirsiniz.Teknik özellikler

1.2 GHz hızında çalışan dört çekirdekli Snapdragon 200 yonga setine sahip Lumia 535, 1 GB sistem belleği bulunduruyor. MikroSD desteği ile artırılabilir, 8 GB depolama alanını kullanıcılarına sunan cihaz, bu bakımdan beklentileri karşılıyor. Performans olarak giriş-orta seviye arasında yer alan cihaz, fiyat-performans dengesini sağlamayı başarıyor. Günlük kullanım için oldukça yeterli özellikleriyle öne çıkan Lumia 535, üst seviye oyunlar ve aynı birden fazla uygulamanın arka planda çalışması durumunda oldukça inatçı bir yapıya bürünüp, kendini epeyce kasıyor. AnTuTu üzerinde de 11,676 puana ulaşan telefon, performans bakımından giriş-orta seviye segmentindeki yerini alıyor.

Müzik dinlemek deveye hendek atmakla eş değer

Teknik olarak baktığımızda giriş seviye bir telefon için hiç de fena olmayan hoparlörlere sahip olan Lumia 535, işi pratiğe döktüğümüzde bu ilk izlenimimizi tamamen yıkmayı başardı. Şarkı formatlarını tanımlamakta zorlanan cihaz, aynı albümde yer alan şarkıların bazılarını kabul ettikleri ile aynı formatta olmalarına karşın okuyamadı. Asıl problem ise müzik dinleme sırasında oluşuyor. Bu noktada kendisine alternatif yaratmayı başaran cihaz, ya şarkı çaldıktan kısa süre sonra kendi kendisine duruyor ya da sadece kulaklığın sol tarafından ses veriyor. Dört farklı kulaklıkla test etmeme karşın sürekli benzer sorunlarla karşılaşmam, telefonun yazılımsal bir sorunu olduğu konusunda beni ikna etmeye yetti. Bu noktada yabancı kaynaklar yaptığım araştırmalarda da Lumia serisi cihazların 8.1 güncellemesi ile birlikte bu tarz sorunlar yaşayabileceği, diğer kullanıcılar tarafından da belirtildiğini ve sayılarının hiç de az olmadığının altını çizmek gerek. Yani müzik dinlemek için başka bir cihaz tercih etmeyi düşünmüyorsanız ve kotanız sizin için çok kıymetliyse, Lumia 535’in sizin için uygun cihaz olduğunu söyleyemeyiz.5 megapiksel kamera değerleri ile selfie meraklılarını sevindiren cihaz, arka kamerasında F2.4 diyafram aralığı sunuyor. 1/4 inc sensör boyutuna sahip Lumia 535, 848x480 pixel kalitesinde 30 fps video kayıt özelliğini de kullanıcılarına sunuyor. Kullanıcıların bu noktada da beklentilerini çok yükseltmemeleri durumunda telefondan verim alabileceklerini söylemekte fayda var.

Office, HERE, One Cloud, Xbox Music gibi Microsoft uygulamalarıyla gelen cihaz, bu uygulamaları 1905 mAH gücündeki batarya ile destekliyor. Bataryanın 5 saatlik mobil internet kullanımına zor dayandığını söylemek gerek. Lumia 535, her şeyi biraz kısarak, az oyun ve tadında internet kullanımıyla 1 günü çıkarabilir gibi duruyor.

Sonuç: 6 farklı renk seçeneği ve değiştirilebilir kapakları ile giriş seviyedeki kullanıcılarına alternatif sunmayı başaran Lumia 535, 599 liralık fiyat etiketine karşı sunduğu özellikler ile dengeyi sağlıyor. Buna karşın özellikle müzik konusunda yazılım güncellemesine ihtiyacı olan cihazın, Windows Phone Store’daki uygulama pazarının hareketlenmesiyle birlikte giriş seviye kullanıcılar için iyi bir alternatif olabileceğini söylemek mümkün.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun