Akıllı Telefonlar 01 ARALIK 2014 / 14:31

Mesajlaşırken "Görüldü" korkusuna son verin

Akıllı telefonlarla birlikte ortaya çıkan anlık mesajlaşma uygulamaları, sms'e göre getirdiği gerek maddi gerekse de kullanım konusunda getirdiği avantajlarla pek çok kullanıcının yakınlarıyla iletişim kurarken ilk tercihi haline geldi. Kullanıcıların gözdesi haline WhatsApp, Facebook Chat gibi uygulamaların belki de en çok şikayet alan ve birçok ilişkinin temeline dinamit yerleştiren yönü ise "görüldü" özelliği. Eşlerimiz dostlarımız tarafından atılan mesajlara her zaman yanıt vermek istemiyoruz. Canımız çok sıkkınken ya da başka bir işle uğraşırken kazara görüntülenen mesajlar, yakınlarımızla olan ilişkilerimizi kötü yönde etkileyebiliyor. "Görüldü" ibaresine karşın cevap vermediğimiz yakınlarımız, mesajlarına hemen geri dönmediğimiz için kırılabildikleri gibi, mesaj alan kişileri zor durumda bırakabiliyor.

Bu tarz durumlara düşmeden, "görüldü" ibaresinden kurtulmak ise sadece bir kaç ayarla mümkün olabiliyor.

Facebook Chat

Yakınlarımızla en fazla iletişim kurduğumuz mecralardan biri Facebook. Bize atılan mesajlara baktığımız anda ortaya çıkan " görüldü" ifadesinden kurtulmak ise oldukça kolay.

Chrome kullanıcıları, FBUnseen adlı eklentiyi yüklediklerinde, son gelen mesajın altında yer alan "görüldü" ibaresinden kurtulabilirler. Diğer internet tarayıcılarını tercih eden kullanıcılar ise, Unseenly adlı Facebook uygulamasını kullanmaya başlayarak bu tarz sıkıntılardan kurtulabiliyorlar.

Facebook konusundaki en önlem ise ADBlock Plus. Kullanıcılar aşağıda yer alan komutu "block" listelerine ekleyerek, bu sorunla uğraşmaktan kurtulabiliyorlar.

facebook.com/ajax/mercury/change_read_status.php$xmlhttprequest


WhatsApp


Kullanılmaya başladığından bu yana oldukça popüler bir hal alan ve insanların birbirleriyle iletişim kurmak için en fazla tercih ettiği uygulamalardan biri olan WhatsApp, son getirdiği çift mavi tık ile, konuşmanın karşı taraf tarafından görüntülendiğini gösteriyor. Buna karşın geliştirilen uygulama ile en azından Android kullanıcıları bu sorunlarının üstesinden gelebilirler. Bu adres üzerinden indirilebilecek eklenti ile ayarlanabilecek özellik, kullanıcıların bu sorunlarına çare olabilir. iOS kullanıcılarının ise bu iş biraz daha beklemeleri gerekecek ya da telefonlarına jailbreak işleminden geçirmeleri gerekecek.


Kullanıcılar, uygulamayı indirdikten sonra aşağıdaki adımları takip ederek çift mavi tıktan kurtulabilirler.


Özellikler > Hesap > Gizlilik menüsüne girip, okuma özelliğinde yer alan tik işaretini kaldırmak yeterli.Viber


Viber kullanıcılarının işi, diğer mesajlaşma uygulamalarına göre oldukça kolay. Kendilerine gelen mesajlardan kaçmak isteyen Viber kullanıcıları,  Menu > Settings > Privacy menüsüne girdikten sonra "Send 'Seen'  seçeneğini değiştirerek, bu sorunla uğraşmaktan kaçabilirler.


Outlook


Genellikle iş ortamında kullandığımız Outlook, karşı tarafa gönderdiği "okundu" seçeneği ile yoğun çalışma ortamında görüntülenen önemsiz mesajlara bile cevap verme zorunluluğu yaratıyor. Bu durumun önüne geçmek ise sadece bir kaç ayarla mümkün hale geliyor.Seçenekler > Posta menüsü üzerinden takip seçeneğine gelip, "okundu mesajı gönderme" kutusunu tıklamak yeterli.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun